REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Otwarcie Muzeum Podgórza lada miesiąc

  • Autor: PAP
  • 01 mar 2018 09:45
 Otwarcie Muzeum Podgórza lada miesiąc
fot. pixabay.com

26 kwietnia nastąpi otwarcie Muzeum Podgórza w Krakowie – zapowiedział w środę na konferencji prasowej Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (MHK), którego to oddziałem będzie nowa placówka.

REKLAMA

Muzeum Podgórza powstało z inicjatywy społeczności lokalnej i jest odpowiedzią na jej oczekiwania. Placówka mieści się w zabytkowym budynku zajazdu Pod św. Benedyktem - obiekt ten został w ubiegłym roku wyremontowany za ponad 9 mln zł, kolejne 5 mln zł to fundusze potrzebne na wyposażenie wnętrza. Inwestycja została dofinansowana z funduszy unijnych.

Poza organizacją wystaw, oddział ten zajmować się będzie działalnością edukacyjną. Jednym z najważniejszych aspektów działalności muzeum ma być integracja społeczności Podgórza. Ma się ono stać - jak podkreśla MHK w opisie nowego oddziału - swego rodzaju centrum spotkań społeczności lokalnej.

Działalność muzeum będzie dotyczyła całego prawobrzeżnego Krakowa, podczas gdy tematyka wystawy stałej "Miasto pod kopcem Kraka" skoncentruje się na historii dawnego Podgórza - miasta wielokulturowego i wielonarodowościowego, które osiągnęło sukces przemysłowy.

Podczas otwarcia 26 kwietnia nastąpi także wernisaż wystawy czasowej, na której znajdą się fotografie Podgórza z różnych epok historycznych.

Tereny Podgórza należały niegdyś do miasta Kazimierz (później żydowskiej dzielnicy Krakowa). W latach 1784-1915 Podgórze stało się odrębnym miastem, później zostało dzielnicą Krakowa. Wśród najbardziej charakterystycznych dla dzielnicy obiektów są Rynek Podgórski, kościół św. Józefa, kopiec Krakusa, Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka "Pod Orłem".

Wystawa stała "Miasto pod kopcem Kraka" zajmie parter, cztery sale i sień oraz salę na poziomie minus 1; łącznie prawie 300 m kw.

Na ekspozycji dzieje Podgórza będą zaprezentowane w układzie chronologiczno-problemowym, od czasów wczesnego średniowiecza do współczesności. Obok zabytkowych artefaktów (w tym: autentyczne dokumenty, militaria, sztychy, grafiki, rysunki i fotografie), pojawią się makiety, instalacje, rekonstrukcje cyfrowe, a także multimedialne prezentacje.

Bohaterem wystawy - jak podkreśla MHK - jest miejsce, które z podkrakowskiej osady rolniczej, z przemysłowym potencjałem, w ciągu niespełna 100 lat zamienia się w nowoczesne miasto, zamieszkane przez świadome, postępowe społeczeństwo; miasto, które w założeniach miało być austriackie, a stało się miejscem, gdzie rozpoczął się proces odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.

Na ekspozycji nie zabraknie miejsca dla mieszkańców Podgórza i lokalnych społeczników. Podzielą się oni ze zwiedzającymi swoimi wspomnieniami w formie historii mówionej. Ta część wystawy będzie uzupełniana także po otwarciu - podgórzanie będą mieli m.in. możliwość nagrania swoich wspomnień.

Muzealne sale mają mieć swoje nazwy: sala nr 1 - Między Wisłą a górą św. Benedykta; sala 2 - Królewskie wolne Podgórze; sala 3 - Ku wolności; sala 4 - Czas Podgórza. Sień podzielona ma być na trzy strefy: Galicja, Pamięć, Historia miejsca.

Na poziomie minus 1 będzie działać sala edukacyjna Alchemia miasta - laboratorium dla dzieci. Miejsce to - zgodnie z zapowiedziami - przypominać będzie pracownię naukową, w której badania prowadzą znawcy poszczególnych dziedzin nauk historycznych.

Stała ekspozycja zostanie dostosowana dla osób niepełnosprawnych m.in. z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Informacje o eksponatach będą podane w języku polskim i angielskim. Umieszczenie na wystawie punktów do pobierania historii mówionej i dźwiękowych komentarzy historycznych umożliwi osobom zainteresowanym poszerzenie wiedzy z wybranego tematu. Na trasie zwiedzania zostaną przygotowane siedziska dla odpoczynku.

Zajazd Pod św. Benedyktem został wybudowany w okresie 1780-1798, w stylu barokowo-rokokowym. Ten zabytkowy budynek jest ważnym punktem na historycznej mapie Krakowa - był miejscem początku akcji wyzwalania Krakowa spod władzy zaborczej 31 października 1918 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie