×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Otwarcie rowerowego zjazdu pod rondo w Katowicach w marcu 2023

  • Autor: PAP
  • 11 sty 2023 15:04
Otwarcie rowerowego zjazdu pod rondo w Katowicach w marcu 2023
Otwarcie rowerowego zjazdu pod rondo w Katowicach w marcu 2023, fot. shutterstock

Ważny dla katowickich rowerzystów zjazd pod rondo im. gen. Jerzego Ziętka od strony dzielnicy Koszutka zostanie otwarty z końcem marca br. Inwestycja została jednak czasowo udostępniona w związku z mistrzostwami świata w piłce ręcznej w pobliskim Spodku - wynika ze środowej informacji miasta.

REKLAMA

Dotąd przeszkodą dla rowerzystów podróżujących w Katowicach do istniejących połączeń pieszo-rowerowych pod rondem gen. Ziętka od strony Parku Śląskiego czy dzielnicy Koszutka były schody z podjazdami dla wózków. Wymuszało to zsiadanie z roweru i sprowadzanie go rynienką dla wózków. Dlatego środowiska rowerowe apelowały do władz miasta o budowę pochylni umożliwiającej bezpieczny zjazd pod rondo.

Warte 3,4 mln zł prace przy budowie zjazdu rozpoczęły się z końcem listopada 2021 r. i miały potrwać do września ub. roku (w znacznej części przy zamknięciu przejścia spod Ronda na Koszutkę). Jak jednak wyjaśniał we wtorkowej rozmowie na antenie Radia Katowice prezydent miasta Marcin Krupa, problemy przy realizacji tej inwestycji przysporzyła konieczność niezakładanej wcześniej przebudowy szeregu podziemnych instalacji.

Kolejne zmiany w trakcie prac spowodowała wola zachowania - mimo prac przy instalacjach - 26 drzew i związana z tym zmiana projektu (dosadzono też 14 kolejnych drzew). Na opóźnienie wpłynęło ponadto wstrzymanie prac w czasie czerwcowego Światowego Szczytu Miejskiego w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym, aby umożliwić uczestnikom wydarzenia korzystanie z przejścia.

"Dzisiaj wiemy, że 28 marca to będzie ten termin, kiedy będziemy planowali otworzyć ten przejazd dla mieszkańców naszego miasta i nie tylko ich" - zapowiedział Krupa.

W środę rzeczniczka urzędu miasta Sandra Hajduk doprecyzowała w rozmowie z PAP, że pochylnię już czasowo udostępniono: na czas katowickich rozgrywek 28. Mistrzostw Świata Mężczyzn w piłce ręcznej. Jak zaznaczyła, po zawodach będą jeszcze prowadzone prace wykończeniowe.

Prace w kluczowym zakresie już wykonano. W miejscu części schodów powstała pochylnia - tzw. ciąg pieszo-rowerowy - umożliwiający wygodny zjazd pod rondo i wyjazd spod niego. Nowa droga rowerowa powstała od strony nasypu wzdłuż ul. Chorzowskiej, przy tzw. "niebieskich blokach".

Aby zniwelować różnicę wysokości wynoszącą 3,2 m, zaprojektowano pochylnię o długości blisko 58 m i szerokości 4,1 m. Wzdłuż trasy pojawiły się barierki. Aby zapewnić pieszym i rowerzystom bezpieczne poruszanie się, ścieżki oddzielono płaskim oznaczeniem.

Władze miasta podkreślają, że przebudowa zjazdu pod rondo to jedna z wielu inwestycji w infrastrukturę rowerową w Katowicach. W latach 2014-2020 w mieście powstało ponad 37 km nowych dróg rowerowych. Pod koniec 2020 r. w Katowicach było ich blisko 180 km.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie