REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Otwarto jeden z najwyższych sądów w Polsce

  • Autor: PAP
  • 08 cze 2018 13:47
fot. Fotolia

W Elblągu oficjalnie otwarto trzynastokondygnacyjną siedzibę sądów rejonowego i okręgowego. To jeden z najwyższych budynków sądowych w Polsce. Pierwsze rozprawy odbywają się w nim już od kwietnia.

REKLAMA

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak powiedział na otwarciu siedziby elbląskich sądów, że "to, iż spotykamy się przy takiej okazji i w takim miejscu świadczy o tym, że państwo polskie jest państwem poważnym".

"Stara się realizować swoje funkcje związane z władzą państwową, a władza wymiaru sprawiedliwości jest funkcją podstawową. Tutaj dzieją się rzeczy najważniejsze dla obywateli i obywatele mają prawo oczekiwać, że to co się tu odbywa, będzie odbywać się w warunkach godziwych" - ocenił wiceminister sprawiedliwości.

Podkreślił, że wielkość i rozmach inwestycji świadczy o zmianie jakościowej. "To jest dowód, że niezależnie od tego, kto władze państwową sprawuje i kto wygrywa wybory (...) to nieustanną troską władzy państwowej musi być to, żeby budynki sądowe świadczyły o poważnym traktowaniu obywateli" - zaznaczył wiceszef resortu sprawiedliwości.

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur dodał, że "budynek będzie służył pracownikom i stronom postępowań, zatem został zbudowany ku satysfakcji dla całej społeczności lokalnej".

"Jest widomym znakiem troski państwa o to, by wykonywanie jednej z zasadniczych funkcji związanej z istotą suwerenności czyli wymierzaniem sprawiedliwości odbywało się w warunkach godnych" - mówił Mazur.

Budynek sądowy przy ul. płk. Dąbka 21 w Elblągu przekazano do użytku w grudniu ubiegłego roku. Budowa trwała cztery lata. Koszt inwestycji to 58 mln 272 tys. zł, z czego 52 mln zł to koszt robót budowlanych.

Nowy budynek jest miejscem zatrudnienia dla około 75 pracowników sądu okręgowego i około 185 pracowników sądu rejonowego. Ma 12 kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną, są w nim 343 pomieszczenia. Jego powierzchnia to 8,8 tys. m kw., a wysokość - 47 m.

Najwyższe piętro, czyli 11, ma przeznaczenie techniczne - służy do obsługi instalacji trzech wind. Na najniższej kondygnacji przygotowano pomieszczenia dla osadzonych. Na parterze mieszczą się biura obsługi interesanta, biura podawcze i kasy obu sądów oraz czytelnia akt i szatnia. Sąd rejonowy dysponuje 18 salami rozpraw na trzech pierwszych piętrach, a 11 sal rozpraw sądu okręgowego znajduje się na szóstym i siódmym piętrze.

Piętra 9. i 10. nie będą dostępne dla interesantów - są tam głównie gabinety sędziów i ich asystentów oraz referendarzy.

Bezpośrednio przy budynku znajduje się 50 miejsc parkingowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych, i pięć przy kondygnacji podziemnej, przeznaczonych dla pojazdów służbowych i konwojów, gdyby trzeba było doprowadzić osadzonych. Dodatkowe kilkadziesiąt miejsc parkingowych dla petentów przygotowało miasto w pobliżu przedszkola przy ul. Karowej i wzdłuż ul. płk. Dąbka przy Szkole Podstawowej nr 19.

W budynku sądowym przy placu Konstytucji 1 nadal będzie siedziba prezesa sądu okręgowego oraz pionu karnego obu sądów.

Budowę nowej siedziby sądów w Elblągu poprzedził spór sądowy. Sąsiadująca z działką, na której miał być zbudowany sąd, spółdzielnia mieszkaniowa nie zgadzała się na jego lokalizację. Spółdzielcy uważali, że w pobliżu jest zbyt mało miejsca na parkingi, a po powstaniu sądu większy będzie ruch samochodów. Chodziło także o to, że wysoki budynek miałby ograniczać naturalne oświetlenie mieszkań w niższych spółdzielczych budynkach. Sprawa zakończyła się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym (NSA), który wydał decyzję korzystną dla inwestora i uznał, że lokalizacja sądu we wskazanym miejscu jest zgodna z prawem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie