REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Otwarto nowy dworzec autobusowy spółki PKS Nova w Białymstoku

  • Autor: PAP
  • 11 gru 2017 16:00
 Otwarto nowy dworzec autobusowy spółki PKS Nova w Białymstoku
fot. mat. prasowe

W Białymstoku otwarto oficjalnie nowy dworzec autobusowy spółki PKS Nova. Zbudował go prywatny inwestor w zmian za nabycie części gruntów w tym miejscu należących do PKS.

REKLAMA

Spółka PKS Nova należy do samorządu województwa podlaskiego, powstała z początkiem 2017 r. z połączenia spółek PKS w pięciu podlaskich miastach: w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Siemiatyczach i Zambrowie.

W zamian za przejęcie w wieczyste użytkowanie ok. połowy z 4 ha terenu należącego do spółki PKS, wybrana w przetargu firma Budner sp. z o.o. zburzyła stary dworzec i zbudowała nowy, powstały nowe, oświetlone i zadaszone perony, zaplecze techniczne do napraw autobusów. Na przejętym przez inwestora terenie powstał także parking, trwa jeszcze budowa galerii handlowej.

Nowoczesny dworzec ma łączną powierzchnię ok. 2 tys. m kw., z czego ok. 900 m kw. to przeszklona hala dworcowa z wejściami z czterech stron budynku. Są cztery kasy do obsługi pasażerów.

Prezes PKS Nova Cezary Sieradzki mówił w poniedziałek, że wkrótce ruszy przechowalnia bagażu, kącik prasowy i kącik z gastronomią. Dodał, że lokalizacja dworca jest dobra z punktu widzenia pasażera, bo obok jest dworzec kolejowy, a miasto Białystok będzie budowało nowoczesne centrum przesiadkowe.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział dziennikarzom, że nowy dworzec to "wizytówka miasta, regionu". Na budynku dworca jest logo województwa z żubrem z kolorowych pikseli, nazwa spółki PKS Nova. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował, że miasto zrealizuje napis z nazwa miasta. Dodał, że dworzec jest wizytówką każdego miasta, "pierwszym wrażeniem", które wywozi ze sobą z danego miasta podróżny.

"Dworzec, to miejsce gdzie krzyżują się szlaki, spotykają się ludzie, to takie komunikacyjne serce, a myślę, że dworzec PKS Nova, to najmłodsze komunikacyjne serce województwa podlaskiego" - mówił podczas otwarcia Leszczyński.

W rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że inwestycja to "duży sukces i spółki i samorządu". "Wynikła też z połącznia tych spółek, procesu restrukturyzacji spółek i się cieszymy dzisiaj, że możemy otworzyć oficjalnie ten nowy budynek, bo poprzedni - co tu mówić - straszył swoim wyglądem" - powiedział dziennikarzom Leszczyński.

Marszałek dodał, że spółka PKS Nova jest cały czas w trakcie restrukturyzacji. "Ten rok jeszcze nie będzie zamknięty na pewno z wynikiem dodatnim, ponieważ z samej działalności przewozowej jeszcze takich nie mamy dochodów" - mówił dziennikarzom marszałek. Dodał, że w spółce cały czas następują kolejne zmiany, a cały kierunek zmian określił jako "dobry".

Mówił, że są plany, aby w 2018 r. spółka "wyszła na plus". "Do tego też oczywiście potrzebne są dodatkowe działalności i dalsza restrukturyzacja spółki i myślę też dokapitalizowanie, bo potrzebny jest nowy tabor" - mówił marszałek. Dodał, że "nie było innego wyjścia" tylko połączenie spółek PKS w regionie w jedną, aby - jak to określił - "uratować ten potencjał, miejsca pracy", a mieszkańcom dać szansę korzystania z możliwych połączeń.

Budowa nowego dworca trwała od marca 2017 r. Przetarg był rozstrzygnięty w grudniu 2015 r.

Inicjatorem pomysłu zmian na dworcu był poprzedni marszałek województwa podlaskiego, a obecnie poseł PSL Mieczysław Baszko. W poniedziałek przypominał, że w ramach przyjętego pomysłu, ani samorząd województwa, ani PKS nie wykładał żadnych pieniędzy na nowy dworzec.

Marek Budner z firmy Budner sp. z o.o. powiedział dziennikarzom, że w połowie lutego 2018 r. będzie otwarty powstający obok dworca park handlowy i będzie to ostatni element inwestycji firmy w tym miejscu. Poinformował, że już są podpisane umowy z najemcami. Dodał, że liczy, że ta inwestycja zwróci się jego firmie w ciągu 10-12 lat.

Jak wcześniej podawał prezes PKS Nova, z nowego dworca może się odbywać dziennie ok. 1 tys. odjazdów, obecnie te możliwości są wykorzystywane w ok. 30-40 proc. Spółka zachęca do współpracy innych przewoźników. Stary dworzec PKS obsługiwał rocznie ok. 2 mln pasażerów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie