REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Otwarto obwodnicę Dęblina. Budowa kosztowała ponad 46 mln zł

  • Autor: PAP
  • 16 sty 2023 15:04
Otwarto obwodnicę Dęblina. Budowa kosztowała ponad 46 mln zł
Otwarto obwodnicę Dęblina. Budowa kosztowała ponad 46 mln zł, fot. shutterstock

Prawie 5-kilometrową obwodnicę Dęblina, będącą częścią drogi wojewódzkiej nr 801, otwarto oficjalnie w poniedziałek. Inwestycja za ponad 46 mln została sfinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

REKLAMA

Obecny na uroczystości w Dęblinie wiceminister infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje słowa dotyczącego wspierania samorządowców pod względem przedsięwzięć inwestycyjnych. Przypomniał, że prawie całość kwoty na budowę obwodnicy Dęblina pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

- Myślę, że jest to wyraz ogromnego wsparcia, które jest skierowane w ostatnich latach do samorządowców - i to nie tylko tutaj w województwie lubelskim. Dla nas nie ma Polski A, Polski B czy Polski C. Dla nas Polska jest jedna i to hasło staramy się realizować w każdym zakątku naszego kraju. Takich inwestycji drogowych zarówno na szczeblu samorządowym, jak i na szczeblu centralnym w Polsce realizujemy bardzo wiele - przekazał Rafał Weber.

Podkreślił, że nowo wybudowana obwodnica Dęblina ma bardzo ważne znaczenie dla miasta ze względu na to, że odciąży dużą część ruchu tranzytowego, która do tej pory przetaczała się przez centrum miasta, a także będzie ułatwieniem dla kierowców. "Będzie też ogromną wartością dodaną dla wszystkich mieszkańców, którzy do tej pory żyli w hałasie, w emisji spalin, które były generowane przez pojazdy - te same pojazdy stwarzały również niebezpieczeństwo w ruchu drogowym" - zwrócił uwagę wiceminister infrastruktury.

Jego zdaniem, Lubelszczyzna jest regionem, w którym dużo dzieje się pod względem inwestycji infrastrukturalnych. Wymienił m.in. S19, S12, S17. "Udowadniamy, że województwo lubelskie jest bliskie sercu rządzącym; że tutaj ten układ komunikacyjny, transportowy zmienia się w mgnieniu oka" - ocenił Weber.

Zapowiedział również, że wkrótce zostanie ogłoszony kolejny nabór z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, który będzie przeznaczony tym razem na infrastrukturę związaną z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. "Będzie kolejna okazja, aby pozyskać środki finansowe na chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, na doświetlenie przejść dla pieszych" - sprecyzował wiceminister.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka przekazał, że budowa obwodnicy Dęblina jest jedną z siedmiu inwestycji realizowanych w regionie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Porównał, że w latach 2013-2015 na tzw. schetynówki przeznaczono 166 mln zł dla Lubelszczyzny, a w latach 2020-2022 było to 950 mln z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. "W 2013 roku na cały program dla województwa lubelskiego to było 37 mln zł, a wartość samej tej inwestycji (obwodnicy Dęblina - PAP) jest większa o blisko 10 mln zł, niż dla całego województwa w 2013 roku. To pokazuje, że dzielą te dwa okresy lata świetle" - stwierdził Sprawka.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski poinformował, że w tegorocznym budżecie Województwa Lubelskiego ponad 500 mln zł zostanie przeznaczonych na inwestycje drogowe. "To są pieniądze m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego, z budżetu państwa i z budżetu województwa lubelskiego. Inwestujemy w remonty bieżące, w budowę nowych dróg, w to co jest potrzebne dla mieszkańców Lubelszczyzny, czyli dobre, bezpieczne drogi, które mają połączyć sieć tych naszych ukochanych autostrad czy dróg szybkiego ruchu" - zaznaczył marszałek.

Burmistrz Dęblina Beata Siedlecka powiedziała, że mieszkańcy czekali około 70 lat na obwodnicę Dęblina. "Przez te 70 lat, kiedy była ona zaprojektowana w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego zmieniała swój przebieg. W obecnym kształcie pozwala ona na rozluźnienie ruchu przez Dęblin na odcinku drogi krajowej nr 48 i drogi wojewódzkiej nr 801. Ruch tranzytowy odbywać się będzie obecnie przez obwodnicę (...) Cieszymy się jako mieszkańcy, że swobodnie możemy poruszać się teraz po Dęblinie" - podkreśliła burmistrz.

Inwestycja za ponad 46 mln została sfinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Obejmowała budowę ponad 3-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 801 po "nowym śladzie" i rozbudowę istniejącej dw nr 801 o długości 1,7 km oraz rozbudowę 305 metrów drogi krajowej nr 48. Wybudowano także ponad 1,5 km dróg serwisowych i dojazdowych.

Powstało 7 nowych skrzyżowań, w tym 3 typu rondo, 4,1 km nowych ciągów pieszo-rowerowych. Przebudowano chodniki, zjazdy, zatoki postojowe i autobusowe, przepusty drogowe oraz 2 przejazdy kolejowe.

Nowo wybudowana obwodnica Dęblina jest kolejnym etapem przebudowy drogi wojewódzkiej nr 801. Do tej pory oddano do użytku nową obwodnicę Stężycy, która obecnie łączy się z nową obwodnicą Dęblina. Kolejnym realizowanym etapem będzie budowa nowego mostu na rzece Wieprz w miejscowości Borowa wraz z drogami dojazdowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie