×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Otwarto oferty w przetargu na rozbiórkę grożącego zawaleniem wiaduktu w Koszalinie

  • Autor: PAP
  • 18 maj 2021 13:13
Otwarto oferty w przetargu na rozbiórkę grożącego zawaleniem wiaduktu w Koszalinie
Otwarto oferty w przetargu na rozbiórkę grożącego zawaleniem wiaduktu w al. Monte Cassino w Koszalinie w ciągu DK6 oraz projekt i budowę nowego. fot. Shutterstock

W Koszalinie otwarto oferty w przetargu na rozbiórkę wiaduktu i budowę nowego. Stary wiadukt w al. Monte Cassino w ciągu DK6 grozi zawaleniem.

REKLAMA

  • Otwarto oferty w przetargu na rozbiórkę grożącego zawaleniem wiaduktu w al. Monte Cassino w Koszalinie w ciągu DK6 oraz projekt i budowę nowego.
  • Pięć firm i konsorcjów chce realizować zadanie - poinformował we wtorek prezydent Koszalina Piotr Jedliński.
  • Magistrat na realizację zadania jest gotowy przeznaczyć ponad 43,6 mln zł.

"Do przetargu zgłosiły się dwa konsorcja oraz trzy firmy i - co istotne z punktu widzenia dofinansowania rządowego, każda z ofert zakłada ukończenie inwestycji w ciągu 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Każda z nich zapewnia także trwającą 60 miesięcy gwarancję i rękojmię" - podał Jedliński, informując na Facebooku o otwarciu ofert w przetargu na rozbiórkę istniejącego wiaduktu w al. Monte Cassino oraz projekt i budowę nowego obiektu.

Ofertę z najniższą ceną złożyło konsorcjum dwóch firm z liderem INTOP Skarbimierzyce. Chce realizować zadanie za blisko 35,9 mln zł. Najdrożej, bo za ponad 49,5 mln zł zamierza wykonać zamówienie konsorcjum czterech firm, w tym warszawskich Polimex Infrastruktura, Polimex Mostostal i B4 oraz Mosty Gdańsk.

"Oferty zostaną teraz sprawdzone pod kątem zgodności z założeniami przetargu. Po zakończeniu tej procedury podpisana zostanie umowa z wybranym wykonawcą inwestycji" - poinformował Jedliński.

Magistrat podał w zamówieniu, że na realizację zadania jest gotowy przeznaczyć ponad 43,6 mln zł.

Pierwotnie termin składania ofert w przetargu ogłoszonym 7 kwietnia przez Urząd Miejski w Koszalinie został ustalony na 22 kwietnia. Następnie był kilkakrotnie przekładany w związku z licznymi pytaniami od firmy zainteresowanych zamówieniem oraz odwołaniami w kwestii zmiany wskazanych zapisów w zamówieniu skutkujących zmianą warunków dla oferentów.

Zgodnie z ogłoszeniem przedmiotem zamówienia jest rozbiórka istniejącego wiaduktu w al. Monte Cassino w Koszalinie w ciągu DK6, który od marca ubiegłego roku jest zamknięty dla ruchu ze względu na zagrożenie zawaleniem, a także zaprojektowanie i budowa nowego obiektu wraz z uzyskaniem niezbędnych opinii, uzgodnień, decyzji i pozwoleń.

Wybór najkorzystniejszej oferty nastąpi w oparciu o dwa kryteria: ceny (60 proc.) i przedłużenia okresu gwarancji i rękojmi za wady na cały przedmiot zamówienia (40 proc.).

Zapisy przetargu zakładają realizację zadania do końca listopada 2022 r.

Wiaduktem w al. Monte Cassino w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie), w ciągu DK6, odbywał się tranzyt z kierunku Gdańska do Szczecina, Poznania, Kołobrzegu i z powrotem. Ze względu na jego zamknięcie, ciężarówki nie omijają centrum miasta.

W grudniu ub.r. miastu przyznano 24 mln zł z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na budowę wiaduktu. Wcześniej, we wrześniu 2020 r., koszalińscy radni w tym celu wprowadzili zmiany do budżetu i w wieloletniej prognozie finansowej. 300 tys. zł zabezpieczono w ubiegłorocznym budżecie na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego oraz przeprowadzenie badań geotechnicznych, co było niezbędne, by móc ogłosić przetarg na rozbiórkę i budowę wiaduktu. W kolejnych trzech latach na realizację zadania zabezpieczono odpowiednio ponad 13,3 mln zł, blisko 11 mln i ponad 5,3 mln zł.

Istniejący wiadukt ma ok. 220 m długości, a jego nośność to 40 ton. Obiekt do użytku został oddany w 1971 r. Modernizację przeszedł w latach 2008-2009. Został wybudowany w technologii tzw. belek WBS. W ocenie GTI Design w Gdańsku, wykonawcy zleconej przez miasto w ubiegłym roku ekspertyzy, nie spełniają one żadnych obowiązujących przepisów, jeśli chodzi o grubość betonu i otuliny, która znajduje się na prętach zbrojeniowych. Ekspertyza wskazała, że obiekt grozi zawaleniem i była podstawą do wydania decyzji o jego rozbiórce przez nadzór budowlany. (PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ pad/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie