
Ponad 5 mln podróżnych będzie mógł rocznie obsłużyć dworzec autobusowy, który został otwarty w podziemiach kompleksu handlowo-biurowego Wroclavia w stolicy Dolnego Śląska. Operator, spółka Polbus PKS, podkreśla, że jest to jedyny w Polsce podziemny dworzec autobusowy.
Dworzec ma powierzchnię ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych, na której znajduje się 15 stanowisk autobusowych. W ciągu dnia może z niego skorzystać tysiąc pojazdów. Operator - spółka Polbus PKS - podkreśla, że obiekt może obsłużyć w ciągu roku ponad 5 mln podróżnych.
Obecny na uroczystości otwarcia dworca minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podkreślił, że ideą polskiego rządu jest budowa nowoczesnych, zintegrowanych centrów komunikacyjnych. "We Wrocławiu mamy pięknie odrestaurowany dworzec PKP i ten obiekt, dworzec autobusowy" - mówił Adamczyk.
Dodał, że zintegrowane centra komunikacyjne nie będą tylko udziałem małych miejscowości. "Ogłosiliśmy modernizacje 180 dworców kolejowych. W najniższych latach te dworce zostaną wyremontowane i wyposażone w parkingi w systemie parkuj i jedź" - mówił Adamczyk.
Do dworca można dostać się od ulicy Suchej oraz z galerii Wroclavia. Jego budowa oraz galerii trwały trzy lata. W tym czasie podróżni korzystali z dworca tymczasowego przy ul. Suchej. Na razie nie będzie on likwidowany. Będzie pełnił rolę placu postojowego dla autobusów; będą z niego korzystali też niektórzy przewoźnicy zagraniczni.(
założyciel JSK Architekci
Generalny projektant Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Generalny Projektant, wiceprezes Kuryłowicz & Associates Sp z o.o.
główny projektant MAAI
współwłaściciel JSK Architekci