Trasę rowerową wokół jeziora lidzbarskiego, przebiegającą częściowo przez rezerwat przyrody Klonowo, otwarto w Lidzbarku Welskim. Ma to być przykład pogodzenia potrzeb ochrony przyrody z udostępnieniem trasy na potrzeby rekreacyjne.
Jak podał PAP burmistrz Lidzbarka Welskiego Maciej Sitarek, trasa rowerowa Weltrack liczy 8 kilometrów. To jednokierunkowa, rekreacyjna ścieżka rowerowa. Ma krętą i pofalowaną trasę, która daje użytkownikom namiastkę tras górskich. Przeznaczona jest dla rowerzystów na każdym poziomie zaawansowania, zarówno dla rodzin z dziećmi, zawodników MTB półzawodowych jak i zawodowców. Zainteresowani mogą wybierać dla siebie dogodne warianty - podkreślił burmistrz Maciej Sitarek.
Dodatkowo, na odcinkach prowadzonych po skarpie, wykonano naturalne przeszkody: muldy i zakręty typu banda, a na odcinkach płaskich naturalne przeszkody terenowe: stos kłód czy złoże głazów. Na szlaku znajduje się infrastruktura towarzysząca - wiata wypoczynkowa z punktem widokowym oraz stojaki dla rowerów. "Turyści i mieszkańcy mogą odkryć malownicze wąwozy i spojrzeć na jezioro lidzbarskie z góry" - podkreślił burmistrz.
Na odcinku około 1 km trasa rowerowa przebiega przez rezerwat przyrody Klonowo, po wyznaczonym przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie szlaku pieszo-rowerowym. Szlak w rezerwacie przyrody został zmodernizowany w ten sposób, że ubytki w podłożu na trasie uzupełniono kruszywem naturalnym. "Realizacja tych prac jest dobrym przykładem godzenia potrzeb ochrony przyrody z udostępnieniem turystycznym, rekreacyjnym i edukacyjnym rezerwatu przyrody" - powiedziała rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz.
Inwestycja kosztowała 720 tys. zł, z czego 620 tys. zł to dofinansowanie unijne.
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group
Architekt Autorska Pracownia Jacek Krenz
Założyciel Jednacz Architekci
Generalny projektant Perbo-Projekt