×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Otwarto trasę rowerową wokół jeziora lidzbarskiego

  • Autor: PAP
  • 10 lip 2018 15:40
  • Aktualizacja: 10 lip 2018 15:42
Otwarto trasę rowerową wokół jeziora lidzbarskiego
fot. pixabay.com

Trasę rowerową wokół jeziora lidzbarskiego, przebiegającą częściowo przez rezerwat przyrody Klonowo, otwarto w Lidzbarku Welskim. Ma to być przykład pogodzenia potrzeb ochrony przyrody z udostępnieniem trasy na potrzeby rekreacyjne.

REKLAMA

Jak podał PAP burmistrz Lidzbarka Welskiego Maciej Sitarek, trasa rowerowa Weltrack liczy 8 kilometrów. To jednokierunkowa, rekreacyjna ścieżka rowerowa. Ma krętą i pofalowaną trasę, która daje użytkownikom namiastkę tras górskich. Przeznaczona jest dla rowerzystów na każdym poziomie zaawansowania, zarówno dla rodzin z dziećmi, zawodników MTB półzawodowych jak i zawodowców. Zainteresowani mogą wybierać dla siebie dogodne warianty - podkreślił burmistrz Maciej Sitarek.

Dodatkowo, na odcinkach prowadzonych po skarpie, wykonano naturalne przeszkody: muldy i zakręty typu banda, a na odcinkach płaskich naturalne przeszkody terenowe: stos kłód czy złoże głazów. Na szlaku znajduje się infrastruktura towarzysząca - wiata wypoczynkowa z punktem widokowym oraz stojaki dla rowerów. "Turyści i mieszkańcy mogą odkryć malownicze wąwozy i spojrzeć na jezioro lidzbarskie z góry" - podkreślił burmistrz.

Na odcinku około 1 km trasa rowerowa przebiega przez rezerwat przyrody Klonowo, po wyznaczonym przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie szlaku pieszo-rowerowym. Szlak w rezerwacie przyrody został zmodernizowany w ten sposób, że ubytki w podłożu na trasie uzupełniono kruszywem naturalnym. "Realizacja tych prac jest dobrym przykładem godzenia potrzeb ochrony przyrody z udostępnieniem turystycznym, rekreacyjnym i edukacyjnym rezerwatu przyrody" - powiedziała rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz.

Inwestycja kosztowała 720 tys. zł, z czego 620 tys. zł to dofinansowanie unijne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie