×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Owce zaopiekowały się zielonym terenem nad Opływem Motławy

  • Autor: PAP
  • 08 sie 2022 14:08
  • Aktualizacja: 08 sie 2022 14:09
Owce zaopiekowały się zielonym terenem nad Opływem Motławy
Owce zaopiekowały się zielonym terenem nad Opływem Motławy, fot. unsplash

Rozpoczął się pilotażowy projekt "Opływ na wypasie". Na terenie parku nad Opływem Motławy po raz pierwszy wypuszczone zostało stado 15 owiec wrzosówek. Zwierzęta te zadbają o bioróżnorodność, dobrostan gleby oraz selektywne koszenie traw.

REKLAMA

Rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan poinformowała w sobotę, że nad bezpieczeństwem zwierząt czuwa ich opiekun, baca Tymoteusz Hagno.

Wrzosówki to jedna z najstarszych rodzimych ras owiec w Polsce. Tradycyjny wypas tych zwierząt w parkach i na łąkach to zauważalny trend w miejskich przestrzeniach. W tym roku wrzosówki po raz pierwszy pojawiły się w okolicy gdańskich bastionów. Ich obecność i apetyt korzystnie wpłynie na stan terenów zielonych w parku Opływu Motławy. Wypas pozwoli na spowolnienie procesów odrastania wysokich roślin. Jak wynika z badań, tam, gdzie bytują owce, znikają chwasty, a pojawiają się wartościowe gatunki roślin.

Zdaniem zastępcy dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni ds. przestrzeni publicznej Michała Szymańskiego wypas owiec to ekologiczny sposób na utrzymanie terenów zielonych.

Aktywność wrzosówek będzie można na żywo śledzić za pośrednictwem platformy Youtube. "Opływ na wypasie" to pierwszy projekt miejskiego wypasu owiec w Gdańsku. Jeśli przyniesie oczekiwane rezultaty, niewykluczone jest rozszerzanie jego zakresu. Okolice Opływu Motławy w przeszłości były wykorzystywane jako pastwiska. Wypas owiec w ramach pilotażowego projektu potrwa do końca października.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie