×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pałac Książąt Czartoryskich zmieni się nie do poznania

  • Autor: PAP
  • 19 lip 2018 12:15
fot. pixabay.com

W Pałacu Książąt Czartoryskich ekipy budowlane rozpoczęły prace. Ponowne otwarcie mieszczącego się tam muzeum dla zwiedzających jest planowane za 1,5 roku - 19 grudnia 2019 r. Przestrzeń wystawiennicza będzie o jedną trzecią większa niż przed remontem.

REKLAMA

"W kompleksie budynków Muzeum Czartoryskich prowadzimy w tej chwili dwie inwestycje. Pierwsza to przebudowa Arsenału. Ingerencja budowalna jest znacząca, a wynika z konieczności dostosowania tego obiektu do potrzeb niepełnosprawnych i wybudowania windy. Wywieziono z tego budynku już 50 kontenerów gruzu. Prace rozpoczęły się tam w czerwcu, a na początku lipca ten sam wykonawca objął plac budowy w sąsiednim Pałacu Książąt Czartoryskich" - powiedział w czwartek PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.

W Pałacu Książąt Czartoryskich prace rozpoczną się od dostosowania instalacji wewnętrznych - elektrycznej, wentylacyjnej i klimatyzacji do projektu aranżacji wnętrz i do wymogów związanych z bezpieczeństwem zbiorów. Jesienią ekipy mają przystąpić do układania kamiennej posadzki na parterze i drewnianych podłóg na pierwszym i drugim piętrze pałacu.

"We wrześniu 2019 r. chcemy rozpocząć wprowadzanie zbiorów do wyremontowanego pałacu" - mówił Betlej. Dodał, że w związku z sytuacją na rynku budowlanym o ok. 6 mln zł do 51,4 mln zł brutto wzrosły koszty prac, które jeszcze trzeba wykonać. Dodatkowe pieniądze zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z kolei przebudowa i remont konserwatorski Arsenału z Basztą Stolarską i Ciesielską potrwa do końca 2019 r. i ma kosztować ok. 14,8 mln zł, a prace są finansowane z dotacji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) oraz ministerstwa kultury.

W pałacu, w którym mieści się Muzeum Książąt Czartoryskich, przestrzeń wystawiennicza będzie po zakończeniu prac w ramach projektu "Przeszłość - przyszłości" o jedną trzecią większa niż przed remontem. Na parterze znajdą się m.in. kawiarnia, zaplecze edukacyjne i sklep muzealny, a przykryty przeszklonym dachem dziedziniec ma się stać miejscem spotkań i uroczystości.

Dobudowana klatka schodowa ułatwi zwiedzanie, w tym także szybkie, bezpośrednie dojście do sali z "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci, która wróci dokładnie do tego samego pomieszczenia na II piętrze, w którym była prezentowana. Dzięki windzie muzeum będzie dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Na pierwszej kondygnacji będzie sala odnosząca się do zbiorów puławskich księżnej Izabeli Czartoryskiej i losów kolekcji Czartoryskich. Kolejne sale "jagiellońska", "wazowska", "saska", "stanisławowska" będą dedykowane epokom historyczno-artystycznym, a w sali odsieczy wiedeńskiej wyeksponowany zostanie na nowym, specjalnie skonstruowanym szkielecie namiot turecki. W amfiladzie trzech pomieszczeń będzie prezentowana sztuka Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

W grudniu 2016 r. kolekcja Czartoryskich została zakupiona przez państwo za 100 mln euro, liczy ok. 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych: książek, rękopisów, starodruków.

Pałac Czartoryskich jest zamknięty dla zwiedzających od 2010 r. Pieniądze na remont, prace wykończeniowe, aranżację wnętrz, przygotowanie nowej ekspozycji w tym obiekcie pochodzą z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko 2014-20". Koszt dotychczasowych prac to 27,4 mln zł. Szacuje się, że na dokończenie inwestycji potrzeba ponad 50 mln zł (z czego 31 mln 80 tys. zł to uzyskana dotacja, a reszta to wkład własny muzeum gwarantowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie