×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pałac Rheinbabenów w Siemianowicach Śląskich jak nowy

  • Autor: PortalSamorządowy.pl/PropertyDesign.pl
  • 03 sie 2018 14:01
Pałac Rheinbabenów w Siemianowicach Śląskich jak nowy
Zameczek jest siedzibą oddziału Siemianowickiego Centrum Kultury. (fot. Wojciech Matesiak)

Od piątku, 3 sierpnia, Pałac Rheinbabenów w Siemianowicach Śląskich zostanie otwarty po zakończeniu pierwszego etapu jego rewitalizacji.

REKLAMA

Rewitalizacja Pałacu Rheinbabenów, przez mieszkańców Siemianowic Śląskich zwanego także "Zameczkiem", rozpoczęła się w zeszłym roku.

Odnowiono elewację i sztukaterie, wymieniono pokrycie dachu, okna i podłogę tarasu, zaizolowano fundamenty. Koszty - około 3,3 mln zł, pokryto z budżetu miasta. Efekt będzie można obejrzeć z bliska już 3 sierpnia, gdy nastąpi uroczyste otwarcie pałacu po zakończeniu tego pierwszego etapu prac renowacyjnych. 

Drugi etap rozpocznie się pod koniec roku. Obejmie remont wnętrza pałacu i renowację oranżerii. Na tę część rewitalizacji pałacu uzyskano dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Ze środków unijnych pokryje się 85 proc. kosztów inwestycji. To 3,7 mln zł.

Pałac Rheinbabenów stanowił od XVI wieku lokalną siedzibę arystokratycznych rodzin Mieroszewskich, Schwellengröbelów, Rheinbabenów i Hohenlohe. Ci ostatni nadali mu w 1910 roku dziś znany kształt.

Od połowy XX wieku, dzięki mecenatowi kopalni „Michał” i „Siemianowice”, pałac pełnił funkcję ośrodka społeczno-kulturalnego. W 2009 roku został przejęty przez gminę Siemianowice Śląskie. Od 2016 roku jest siedzibą oddziału Siemianowickiego Centrum Kultury.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie