REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Pałac Steinertów odsłania swoje tajemnice i ciekawostki

  • Autor: UM Łódź
  • 28 cze 2018 10:13
Pałac Steinertów odsłania swoje tajemnice i ciekawostki
Łódź, fot. pixabay

Sprawnie przebiega rewitalizacja pałacu Steinertów przy ul. Piotrkowskiej 272, jednej z pereł łódzkiej architektury.

REKLAMA

Podczas prac remontowych trafiają się drobne odkrycia, które pokazują jak wyglądała fabrykancka rezydencja w latach swojej świetności. - Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, malowany i w różnych okresach urządzany, ale w trakcie rozbiórek ujawniają się oryginalne artefakty: złocenia, sztukaterie, intarsje, ślady polichromii, a najczęściej kawałki tkanin, wypełniających boazerie - poinformował kierownik budowy Rafał Jaros z firmy Skansaka.

Pokazano np. ocalałe fragmenty ozdobnych gobelinów, które mają zostać odtworzone przez Politechnikę Łódzką we współpracy z Instytutem Włókiennictwa.

Zabytkowy pałac jest modernizowany pod okiem konserwatora zabytków, a cała posiadłość Steinertów pokazuje historię Łodzi przemysłowej, gdyż posiadłość znanego rodu fabrykanckiego z Niemiec obejmuje stary dom tkaczy z lat 40. XIX wieku, wyremontowany już pałac Adolfa Steinerta przy ul. Piotrkowskiej 272 z drugiej połowy XIX wieku oraz unikatowy podwójny w założeniu, niesymetryczny budynek pałacowy braci Steinertów - synów protoplasty Karola Gottlieba - zaprojektowany w stylu neorenesansu niemieckiego i zbudowany w latach 1909-1911.

Całość prac ma się zakończyć w 2019 roku, a odnowiony obiekt będzie pełnił wielorakie funkcje użytkowe i kulturalne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie