REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Pałacyk Konopackiego przestanie straszyć. Czas na modernizację i nowe funkcje

  • Autor: UM Warszawa
  • 19 wrz 2017 13:35
fot. UM Warszawa / R.Motyl

W siedzibie Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta podpisano umowę z wykonawcą na modernizację zabytkowego pałacyku Konopackiego. Na warszawską Pragę wróci jej symbol i prawdziwa ozdoba.

REKLAMA

- Podpisujmy umowę na inwestycję typu „projektuj i buduj”, więc do realizacji przez wykonawcę są nie tylko zalecenia konserwatora, ale także ustalenia z konsultacji społecznych, co do przyszłej roli tego budynku – powiedział podczas konferencji prasowej Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. – Powrót pałacyku przy Strzeleckiej to symbol, bo nie tylko odzyska blask dom założyciela Nowej Pragi, ale także stanie się centrum sąsiedzkiej wspólnoty, domem kultury realizującym to, co chcieliby widzieć w nim mieszkańcy.

- Zalecenia konserwatorskie dla pałacyku nie przewidują żadnej nadbudowy ani rozbudowy. Budynek będzie taki, jaki powstał w latach 60. XIX wieku. Zależy nam na jak największym zachowaniu i przywróceniu historycznej substancji zabytku – podkreślił Michała Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Konsultacje społeczne

Do realizacji tego zadania stworzono zespół składający się z ekspertów z różnych dziedzin, m.in. socjologów, animatorów kultury oraz architektów. Wieloetapowe działania zakładały intensywną współpracę z zespołem pracowników Domu Kultury Praga, który będzie gospodarzem Domu Kultury w Pałacyku Konopackiego.

Zdiagnozowano również potrzeby społeczności lokalnej, którą włączono w proces konsultacji organizując różne formy udziału: badania fokusowe, spacery badawcze, warsztaty architektoniczne, konsultacje mailowe i mobilne w różnych lokalizacjach.

Program funkcjonalno-użytkowy

Założenia opracowanego programu funkcjonalno-użytkowego zostały wypracowane na podstawie społecznych postulatów w konsultacjach: „Pałacyk Konopackiego – wspólne miejsce kultury”. Większość kluczowych potrzeb mieszkańców zgłoszonych podczas konsultacji społecznych (m.in. ogród, kawiarenka, klub seniora, plac zabaw) zostało uwzględnionych.

Koncepcja zmiany sposobu użytkowania, remontu i rozbudowy istniejącego budynku z przeznaczeniem na dom kultury obejmuje całą powierzchnię budynku - cztery kondygnacje: piwnicę, parter, pierwsze piętro, poddasze i ogród.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie