
W siedzibie Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta podpisano umowę z wykonawcą na modernizację zabytkowego pałacyku Konopackiego. Na warszawską Pragę wróci jej symbol i prawdziwa ozdoba.
- Podpisujmy umowę na inwestycję typu „projektuj i buduj”, więc do realizacji przez wykonawcę są nie tylko zalecenia konserwatora, ale także ustalenia z konsultacji społecznych, co do przyszłej roli tego budynku – powiedział podczas konferencji prasowej Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. – Powrót pałacyku przy Strzeleckiej to symbol, bo nie tylko odzyska blask dom założyciela Nowej Pragi, ale także stanie się centrum sąsiedzkiej wspólnoty, domem kultury realizującym to, co chcieliby widzieć w nim mieszkańcy.
- Zalecenia konserwatorskie dla pałacyku nie przewidują żadnej nadbudowy ani rozbudowy. Budynek będzie taki, jaki powstał w latach 60. XIX wieku. Zależy nam na jak największym zachowaniu i przywróceniu historycznej substancji zabytku – podkreślił Michała Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.
Konsultacje społeczne
Do realizacji tego zadania stworzono zespół składający się z ekspertów z różnych dziedzin, m.in. socjologów, animatorów kultury oraz architektów. Wieloetapowe działania zakładały intensywną współpracę z zespołem pracowników Domu Kultury Praga, który będzie gospodarzem Domu Kultury w Pałacyku Konopackiego.
Zdiagnozowano również potrzeby społeczności lokalnej, którą włączono w proces konsultacji organizując różne formy udziału: badania fokusowe, spacery badawcze, warsztaty architektoniczne, konsultacje mailowe i mobilne w różnych lokalizacjach.
Program funkcjonalno-użytkowy
Założenia opracowanego programu funkcjonalno-użytkowego zostały wypracowane na podstawie społecznych postulatów w konsultacjach: „Pałacyk Konopackiego – wspólne miejsce kultury”. Większość kluczowych potrzeb mieszkańców zgłoszonych podczas konsultacji społecznych (m.in. ogród, kawiarenka, klub seniora, plac zabaw) zostało uwzględnionych.
Koncepcja zmiany sposobu użytkowania, remontu i rozbudowy istniejącego budynku z przeznaczeniem na dom kultury obejmuje całą powierzchnię budynku - cztery kondygnacje: piwnicę, parter, pierwsze piętro, poddasze i ogród.
Architekt Kazimierski i Ryba sp.j.
Architekt Kazimierski i Ryba sp.j.
Architekt PRC Architekci
Architekt, założyciel nsMoonStudio
Generalny projektant, właściciel S.A.M.I. Architekci
Dyrektor Generalny Biuro Architektoniczne WIZJA Sp. z o.o.