×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Palmiarnia w Gdańsku już na finiszu?

  • Autor: PAP
  • 03 kwi 2018 12:45
Palmiarnia w Gdańsku już na finiszu?
fot. unsplash

Do końca czerwca ma się zakończyć budowa nowej palmiarni w gdańskim Parku Oliwskim. Rotunda, stawiana z myślą o około 180-letniej palmie daktylowej, ma mieć 24 m wysokości. Konstrukcję wzmocniono tak, aby była w stanie oprzeć się nawet bardzo silnym wiatrom.

REKLAMA

Nowa palmiarnia budowana jest w miejscu dotychczasowej rotundy, która nie mieściła już palmy będącej najstarszym drzewem tego gatunku w Europie, hodowanym w sztucznym środowisku. Roślina jest tak dorodna, że jej czubek wielokrotnie wybijał już szyby w szklanym dachu dotychczasowej, zbudowanej w 1985 r. i wysokiej na 15 metrów, budowli. Aby temu zapobiec, przez wiele lat ogrodnicy przycinali najwyższe partie liści rośliny.

W ub.r. gdański samorząd, sprawujący pieczę nad Parkiem Oliwskim, wygospodarował fundusze na budowę nowej rotundy. Nadzorowane przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska prace warte ponad 7,7 mln zł rozpoczęły się jesienią 2017 r. i pierwotnie planowano ukończyć je jeszcze przed końcem roku.

Już w trakcie prac, analizy i badania wykonane przez specjalistów z Politechniki Gdańskiej, wykazały, że warto wzmocnić konstrukcję rotundy dodatkowymi elementami, tak, by była ona w stanie oprzeć się nawet najsilniejszym wiatrom, jakie w ostatnich latach coraz częściej wieją nad Pomorzem.

Jak poinformowała PAP Agnieszka Zakrzacka z zespołu komunikacji społecznej Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, gdy sama metalowa konstrukcja będzie już gotowa, wykonane zostaną pomiary otworów, które mają zostać przeszklone, a następnie zamówione zostaną i zamontowane odpowiedniej wielkości szklane tafle.

"Na dzień dzisiejszy zakładamy, że całość prac zostanie zrealizowana do końca czerwca" - powiedziała PAP Zakrzacka.

Na czas inwestycji, mniejsze rośliny przesadzono z palmiarni w inne, równie ciepłe miejsce. Większe okazy, w tym daktylowiec, zostały natomiast zabezpieczone pionowym foliowym tunelem, wewnątrz którego utrzymywano odpowiednią temperaturę i wilgotność.

Budowa nowej rotundy jest pierwszym etapem prac, które będą realizowane w kompleksie palmiarni Parku Oliwskiego. DRMG przygotowuje postępowanie na realizację drugiego etapu, który obejmie modernizację sąsiedniej oranżerii i szklarni oraz ich zaplecze gospodarcze. Rozpoczęcie realizacji tych prac planowane jest na drugą połowę roku.

Park Oliwski to najbardziej znany i reprezentacyjny park w Gdańsku. Jego historia związana jest z zakonem cystersów, którzy w XII w. założyli w Oliwie klasztor, przy którym z czasem powstał ogród, a następnie park. Pierwsza palmiarnia pojawiła się w Parku w XVIII wieku. Od tego czasu obiekt wielokrotnie przebudowywano. Jako element zespołu pocysterskiego, palmiarnia została wpisana w 1971 r. do rejestru zabytków.

Palmiarnia zwykle udostępniana jest zwiedzającym od maja do października. Wewnątrz, w warunkach zbliżonych do naturalnych, oprócz daktylowca i innych palm żyją m.in. aloesy, agawy, araukarie, bananowce, fikusy, filodendrony, kaktusy, opuncje, storczyki i sagowce. Największa atrakcja palmiarni - palma daktylowa - może urosnąć nawet do 25 metrów. Do takiej wysokości dorastają palmy daktylowe w naturalnym środowisku.

Szacuje się, że rocznie Park Oliwski odwiedza ok. 1 mln osób, z czego ok. 300-500 tys. osób zwiedza palmiarnię. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie