×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Park do rekreacji i sportu. Z myślą o najmłodszych i nieco starszych

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 gru 2017 09:00
Park do rekreacji i sportu. Z myślą o najmłodszych i nieco starszych
fot. BB Architekci

Studio BB Architekci zrealizowało projekt parku w Sośnicowicach. Architekci pomyśleli o najmłodszych i tych nieco starszych projektując strefy rekreacyjne i sportowe. W projekcie ważne było również zachowanie istniejącego drzewostanu.

REKLAMA

Sośnicowice to niewielka gmina znajdująca się w powiecie gliwickim, zamieszkana przez niecałe 9 tysięcy osób. Teren opracowania znajduje się w sąsiedztwie Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz nowo powstałego dirtparku przy ulicy Raciborskiej, w pobliżu zlokalizowane jest także gimnazjum i przedszkole gminne. Ze względu na niewielkie rozmiary Sośnicowic i położenie najważniejszych ośrodków, lokalizację parku można uznać za dosyć strategiczną: ścisłe centrum znajduje się około 300 metrów dalej. Bezpośrednio przy samym parku przebiega czarny sośnicowicki szlak turystyczny prowadzący głównie wiejskimi, polnymi drogami.

Wykorzystać ukształtowanie terenu

Znaczną rolę w projekcie odgrywa ukształtowanie terenu. Architekci wykorzystali zróżnicowanie poziomów przy terenie OSiR i zaproponowali podział tej części parku na strefę sportową dla dzieci starszych i młodzieży, znajdującą się najniżej strefę rekreacyjną zaopatrzoną w wiaty grillowe, oraz najwyższą strefę dla dzieci najmłodszych i rolkarzy. W dolnej części sportowej znajdowały się należące do ośrodka sportowego korty tenisowe, boisko do piłki nożnej oraz osobne boisko do koszykówki. Aby zachować odpowiednią funkcjonalność obiektów sportowych oraz poszerzyć ich program użytkowania do kortów doprojektowany został dodatkowy plac ze ścianką do gry indywidualnej, natomiast pomiędzy strefą nową, a istniejącą pojawiły się dwa boiska do piłki plażowej. Całość łączy sieć brukowanych ścieżek okalających poszczególne strefy oraz umożliwiających dogodne przemieszczanie się pomiędzy boiskami. Dodatkowe obiekty z powodzeniem mogą uzupełnić program ośrodka sportu w okresie letnim, jak również mogą być wykorzystywane niezależnie przez młodszych jak i starszych mieszkańców.

W części rekreacyjnej do istniejącego boiska do piłki plażowej architekci zaproponowali wiaty grillowe w konstrukcji drewnianej z grillami murowanymi oraz wzbogacili tą część terenu nasadzeniami krzewów ozdobnych wokół wiat. Zabieg ten ma nadać strefie bardziej kameralny charakter oraz oddzielić część sportowo- rekreacyjną od istniejącej drogi Gimnazjalnej.

W pobliżu istniejącego już dirtparku, projektanci z BB Architekci zaproponowali dodatkowe atrakcje dla najmłodszych dzieci, w wieku średnim jak również dorosłych użytkowników. Powstał betonowy skatepark, plac zabaw wraz ze sztucznymi kamieniami wspinaczkowymi oraz siłownia na świeżym powietrzu. Architekci postanowili także dodać parę miejsc parkingowych wzdłuż drogi istniejącej.

Chronić drzewa

W części najwyższej istotne było zachowanie grupy drzew i krzewów istniejących, znajdujących się w sąsiedztwie ścieżki łączącej OSiR z gimnazjum. Użytki leśne w gminie Sośnicowice zajmują 59 proc., a znaczna ich część znajdowała się na terenie parku. Już nawet nazwa gminy i nawiązujący do niej nadany w XVI wieku herb przedstawiający zieloną sosnę  z brązowym pniem zwraca uwagę na leśny charakter miejsca. Dla architektów Studia BB kluczowe było zminimalizowanie wycinki w celu zachowania istniejącego drzewostanu. W konsekwencji układ ścieżek w dużej mierze zależał od drzew zastanych, które ze względu na swą różnorodność stanowią dziedzictwo przyrodnicze gminy. Architekci podkreślają, iż są dumni ze sprostania temu zadaniu.

Drugą część obszaru, znajdującą się w sąsiedztwie gimnazjum, charakteryzują liczne pagórki porośnięte trawami i krzewami. Jest to część parkowa, którą Studio BB Architekci postanowiło wzbogacić w trzy rodzaje ścieżek, rozbudować i dostosować do potrzeb osób uprawiających nordic walking jak i ćwiczenia na świeżym powietrzu. Układ ścieżek zakłada wykorzystanie traktów istniejących. Ścieżka główna pokryta została nawierzchnią pełną brukowaną, natomiast poboczne nawierzchnią ażurową, umożliwiającą przejście.

W bezpośrednim sąsiedztwie gimnazjum architekci zaproponowali oczko wodne i zbiornik małej retencji wykorzystujący naturalny kierunek spływu wody, ze względu na czasowe zalewanie obszaru, a także kaskadę wodną z wykorzystaniem dużych głazów. Istniejący ciek wodny wzbogacony został o betonowe kładki piesze. Powstały także strefy do ćwiczeń ruchowych na świeżym powietrzu wyposażone w przeplotnie, drążki i drabinki. Strefy te mają znajdować się wzdłuż parkowych ścieżek. Istotne dla projektu było wyeksponowanie figury św. Jana Nepomucena wraz z tablicą pamiątkową. Kamienna figurka znajduje się nieopodal zarośniętego stawu i mierzy 170cm, czyli tyle ile przeciętny człowiek. Zwraca uwagę jej dokładność wykonania, jednak jak dotąd nie udało się ustalić autora. Niestety figura została pozbawiona krucyfiksu, o czym świadczy układ dłoni. Jest to jedna z dwóch znajdujących się w Sośnicowicach figurek Jana Nepomucena. Pierwsza z nich znajduje się na placu kościelnym. Istnieją przypuszczenia jakoby parkowa figurka uprzednio zajmowała miejsce tej przy ulicy Kościelnej, jednak później została zastąpiona i przeniesiona w okolice stawu. Jan Nepomucen miał chronić pola i zasiewy przed powodziami i suszą, stąd obecność jego wizerunków przy polnych drogach, skrzyżowaniach, a także przy stawach i ciekach wodnych.

Obydwa obszary projektowanego terenu połączone są ciągiem pieszo- rowerowym mającym na celu połączenie obiektu Ośrodka Sportu, przedszkola i gimnazjum. Kontynuacja projektowanego ciągu pieszego prowadzi do centrum Sośnicowic umożliwiając dogodne połączenie obiektów centralnych gminy z nowo- zaprojektowanym terenem rekreacyjno- sportowym.

Pierwsze etapy inwestycji zostały już ukończone, zaś pozostałe są w trakcie realizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie