×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich przybliży lokalne legendy

  • Autor: PAP
  • 05 sty 2018 09:26
fot. pixabay.com

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”, w którym - dzięki nowoczesnym multimediom - będą prezentowane turystom legendy, nawiązujące do historii regionu, powstanie w Nowej Słupi. Powstanie gmach przykryty kopułą z kinem 5D i ścieżką edukacyjną, przedstawiającą świętokrzyskie legendy.

REKLAMA

Inicjatywa, której koszt realizacji ma wynieść ponad 21 mln zł, będzie współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej kwotą ok. 13,2 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Podpisano już wstępną umowę w tej sprawie. Projekt będą prowadzili wspólnie: gmina Nowa Słupia i Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego (ROT).

Obiekt powstanie poprzez rozbudowę funkcjonującego od blisko siedmiu lat w Nowej Słupi Centrum Kulturowo-Archeologicznego, a dokładnie - amfiteatru placówki. Zostanie wybudowany gmach przykryty kopułą z kinem 5D i ścieżką edukacyjną, przedstawiającą świętokrzyskie legendy.

W myśl koncepcji pomysłodawców Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich będzie miał za zadanie ochronę i promocję materialnego i niematerialnego dziedzictwa, związanego z wielowiekową spuścizną lokalną. "Zgodnie z najnowszymi trendami w turystyce, obiekt będzie wykorzystywał metodę +storytelling"+ (z ang. +opowiadanie historii+), zaawansowane technologiczne multimedia oraz scenografię. Dziedzictwo niematerialne jest fantastycznym wyróżnikiem regionu świętokrzyskiego. W Polsce nie ma obiektu turystycznego, którego głównym motywem są legendy" - podkreślała prezentując przedsięwzięcie dyrektor biura świętokrzyskiej ROT Małgorzata Wilk-Grzywna.

W głównym budynku wydzielona zostanie ścieżka edukacyjna z salami-gabinetami legend, gdzie będą prezentowane wybrane mity i baśnie świętokrzyskie. Chodzi m. in. legendy o sabatach czarownic, o św. Emeryku, o zbóju Kaku, o powstaniu Kielc. "Postaramy się je skumulować w ten sposób, by łączyły niematerialne dziedzictwo regionu i prawdziwą historię" - zaznaczył p.o. dyrektor Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Piotr Sepioło.

Legendy będą pokazywane przy wykorzystaniu nowoczesnych technicznie multimediów, takie jak technologie "mind control" - gry sterowane myślą, podłogi podświetlane LED z animacjami, hologramy czy okulary wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. W parku znajdą się także elementy tradycyjnej scenografii.

Jak podkreślił wicedyrektor i rzecznik świętokrzyskiej ROT Jarosław Panek, multimedia wykorzystane w parku mają prezentować ciekawą treść - to będzie najbardziej istotne dla przyciągnięcia zainteresowania turystów. "Nasza ideą jest pokazywanie przy pomocy legend istotnych prawd, np. geologicznych - jak tworzyła się przyroda jeśli chodzi o gołoborze, a jak to kiedyś tłumaczono" - zaznaczył. Panek nawiązał w ten sposób do podania o powstaniu skalnego gołoborza na zboczu Łysej Góry, która mówi, że do jego stworzenia przyczyniły się diabły.

Legendy, które nie będą pokazane na ekspozycji, zostaną zaprezentowane w filmie, który zwiedzający obejrzą w kinie sferycznym 5D. Film będzie odsyłał także do różnych atrakcji turystycznych regionu.

W budynku znajdzie się również przestrzeń poświęcona obsłudze zwiedzających - z kasami, sklepem z pamiątkami, informacją turystyczną, toaletami, szatnią, gastronomią. Park ma być połączony bramą - swego rodzaju "wehikułem czasu i przestrzeni" - z Centrum Kulturowo-Archeologicznym, w którym funkcjonuje m. in. zrekonstruowana osada starożytnych hutników sprzed 2 tys. lat. Otwarcie parku jest planowane na początku sezonu turystycznego w 2021 r. Pomysłodawcy projektu szacują, że może on przyciągnąć do Nowej Słupi ok. 400 tys. zwiedzających rocznie.

Oceniają także, że ta inwestycja oraz inne przedsięwzięcia, które mają być realizowane w miejscowości - chodzi o budowę Centrum Edukacji Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz przebudowę Muzeum Starożytnego Hutnictwa - zupełnie zmienią oblicze Nowej Słupi. Inwestycjami w okolicy są już zainteresowani m. in. hotelarze.

Nowa Słupia jest położona u stóp Świętego Krzyża (Łysej Góry, Łyśca; 595 m n.p.m.). To z tej miejscowości, do położonego na szczycie klasztoru z relikwiami drzewa Krzyża Świętego, do połowy XVII w. pielgrzymowali niemal wszyscy polscy władcy. Ich pątniczy szlak zachował do dziś miano "Drogi Królewskiej" - trzykilometrową trasę można przejść także współcześnie, zboczem wzniesienia, wśród przyrody Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Od połowy 2011 r. w Nowej Słupi działa Centrum Kulturowo-Archeologiczne utworzone w miejscu, gdzie od 51 lat organizowane są dymarki - jedna z największych w Polsce imprez prezentujących wyniki badań nad starożytnym hutnictwem żelaza. W Górach Świętokrzyskich zajmowano się nim ponad 2 tys. lat temu.

Podobał się artykuł? Podziel się!