×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK będzie gotowy w tym roku

  • Autor: UM Warszawa
  • 07 paź 2022 16:45
Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK będzie gotowy w tym roku
Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK będzie gotowy w tym roku, fot. mat. prasowe

Jeszcze w tym roku mają zakończyć się prace modernizacyjne w Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Trwają intensywne prace przy inwestycji spod kreski eM4 Pracownia Architektury Brataniec.

REKLAMA

  • Prace modernizacyjne w Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK w Warszawie zakończą się jeszcze w tym roku.
  • Powstała już podbudowa pod plac główny, pojawiły się nowe ławki.
  • Wykonawca posadził też wszystkie z 300 zaplanowanych drzew i kończy  budowę kładek w pobliżu wzgórza.
  • Autorem projektu architektonicznego parku jest  eM4 Pracownia Architektury Brataniec.

W parku na Ursynowie trwają intensywne prace. Na szczycie popularnej „Górki Kazurki”, po zachodniej stronie, powstaje punkt widokowy. Wkrótce będzie można stamtąd podziwiać panoramę całego parku. Wykonawca kończy też budowę kładek w pobliżu wzgórza.

Równocześnie trwa budowa dwóch placów zabaw – w strefie nasłonecznionej i zacienionej. Po zakończeniu prac mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowej altany i dużej polany położonej przy stoku górki. Będzie też można poćwiczyć na istniejących urządzeniach cross fit lub skorzystać z budowanych właśnie ścieżek rowerowych.

W parku można już zobaczyć kształt placu głównego, który będzie wygodnym miejscem do odpoczynku. Przy alejkach z warstwy mineralnej i założonych niedawno trawnikach pojawiły się nowe ławki.

Pełno zieleni i ścieżki dydaktyczne

W parku posadzono już wszystkie z 300 planowanych drzew. Wykonawca przygotował także teren pod rabaty z bylinami i krzewami – wkrótce zostaną wykonane nasadzenia. W ramach inwestycji posadzonych zostanie łącznie 5 tys. mkw. krzewów, np. dereń jadalny, głogi jednoszyjkowe, jeżyny, porzeczki, trzmieliny brodawkowate. Rabaty bylinowe pojawią się natomiast na terenie zaplanowanych ogrodów deszczowych.

Na zmodernizowanym terenie pojawią się dwie ścieżki dydaktyczne: historyczna, poświęcona legendarnej formacji Cichociemnych oraz przyrodnicza.

Konsultacje społeczne

Teren parku zajmuje powierzchnię ponad 17 ha. Planowaną przebudowę poprzedziły konsultacje społeczne w 2018 r. Opracowane wówczas wnioski znalazły się w wytycznych do konkursu architektonicznego, który rozstrzygnięto w 2019 r. Zwycięzcą została eM4 Pracownia Architektury Brataniec. W przetargu na prace budowlane w parku najkorzystniejszą ofertę złożyła natomiast firma AG-Complex. Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał 2022 r.

Zadanie inwestycyjne pn. Utworzenie terenów zieleni o symbolice historycznej na terenie Parku Cichociemnych realizowane jest w ramach projektu nr POIS.02.05.00-00-0116/16 pn. Utworzenie terenów zieleni o symbolice historycznej na obszarze m.st. Warszawy, współfinansowanego z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie