Szacuje się, że do 2030 roku miasta na całym świecie będą miały coraz więcej mieszkańców, a co za tym idzie, coraz więcej parków. Z myślą o zarządzaniu rosnącą ilością zieleni w miastach, z możliwie najmniejszym wpływem na naturę oraz osoby odwiedzające parki, stworzono pewien... koncepcyjny projekt.
Koncept Husqvarna Solea okrywa możliwości profesjonalnej pielęgnacji terenów zieleni przyszłości. Jest to możliwe dzięki połączeniu najnowszej technologii, a także dzięki analizie raportu firmy Husqvarna dot. przyszłość parków miejskich. W raporcie stwierdzono, że liczba terenów zieleni na obszarach miejskich wzrośnie do 2030 r. Pojawią się także nowe rodzaje ogrodów umiejscowione m.in. na dachach budynków, co przyczyni się do zintensyfikowania obsługi i konserwacji zupełnie nowej zieleni miejskiej. Husqvarna Solea jest odpowiedzią na to wyzwanie. To autonomiczny i ekologiczny system do profesjonalnej pielęgnacji trawników, który będzie dbał o trawniki przez całą dobę, a do jego obsługi wymagany będzie jedynie minimalny nakład pracy operatora. Dzięki niemu firmy profesjonalnie zajmujące się pielęgnacją krajobrazu miejskiego będą mogły skupić się na bardziej wymagających zadaniach.
- Husqvarna Solea to efekt naszego zaangażowania w poszukiwanie nowych rozwiązań dla miast, aby mogły stać się bardziej ekologiczne i pomagały ludziom oszczędzać czas. Rozwijając i obserwując rozwój kosiarek automatycznych na przestrzeni ostatnich 20 lat przewidujemy, że staną się one kluczowym produktem dla profesjonalnych zespołów zarządzających miejskim krajobrazem w nadchodzących latach - mówi Pavel Hajman, prezes Husqvarna Division.
Jak to działa?
Husqvarna Solea to autonomiczny systemem do pielęgnacji trawników przeznaczony do szybkiej i cichej pracy przez 24 godziny na dobę, oferując odwiedzającym parki miejsce zadbaną zieleń przy minimalnymi zakłócaniu ich spokoju. Podczas pracy system gromadzi dane i informacje w czasie rzeczywistym, wspierając specjalistów zarządzających zielenią miejską w niezbędnych pracach, a także aby zapewnia całościowy pogląd i wiedzę na temat kondycji parku.
System składa się z pięciu elementów: drona zwiadowczego, czujników na stałe umieszczonych w parku, drona transportowego, autonomicznych kosiarek automatycznych i chmury wyposażonej w sztuczną inteligencję: dron zwiadowca - wyposażony jest w czujniki do skanowania obszaru i zbiera dane z terenów zieleni. Następnie przesyła te informacji do chmury zarządzanej przez sztuczną inteligencję; czujniki na stałe umieszczone w parku - nieustannie gromadzą dane, aby wspomóc system w celu stworzenia całościowego obrazu potrzeb i kondycji parku; chmura wyposażona w sztuczną inteligencję - pozwala oszacować czas i jednostki niezbędne do wykonania pracy w parkach; dron transportowy – odbiera z chmury współrzędne lokalizacji i priorytetową trasę różnych obszarów, w których musi podjąć pracę, a następnie transportuje autonomiczne kosiarki i drona zwiadowcę do miejsc wykonywania pracy. Podczas lotu ładuje kosiarki i zwiadowcę. W czasie, gdy nie jest używany, a także w trakcie lotu, dron jest zasilany energią słoneczną, Dziewięć kosiarek autonomicznych – mogą pracować indywidualnie lub jako grupa. Przemieszczają się unosząc się 3-5 cm nad ziemią (w zależności od ustawień). Centralny wentylator w kanale powietrznym w połączeniu z dodatkowymi małymi wentylatorami w każdym rogu, sprawia że kosiarki są zwinne i precyzyjne. Podczas pracy kosiarki stale komunikują się ze sobą, a dron zwiadowca wspiera ich pracę z lotu ptaka. Przewiduje ruch w parku i inne zmiany, które mogą mieć wpływ na prace konserwacyjne. Zadania są przesyłane do chmury wyposażonej w sztuczną inteligencję, aby obliczyć efekty pracy i zaktualizować stan parku i maszyn.
Nazwa Solea pochodzi od ryby – soli. Jej cechą charakterystyczną jest to, że unosi się w wodzie, używając minimalnej energii
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Dyrektor Generalny Majkut Design
Projektant Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.
Vice Prezes Zarządu, Współwłaściciel, Architekt-Partner APA Wojciechowski Architekci