Park militarny, amfiteatr, uliczne figurki misiów, czyli Białystok planujePAP - 31-10-2017 14:01


36 projektów ma być zrealizowanych w ramach budżetu obywatelskiego Białegostoku na 2018 rok. Do podziału było 10 mln zł. Wybór mieszkańców padł m.in. na osiedlowy amfiteatr, informator dla osób niepełnosprawnych, figurki misiów na ulicach czy park militarny.

Spośród ponad stu zgłoszeń do głosowania mieszkańców zakwalifikowano 44 projekty. To 17 projektów ogólnomiejskich i 27 osiedlowych.

We wtorek ogłoszono wyniki głosowania, które odbyło się w dniach 4-18 października; oddano w nim ponad 21 tys. ważnych głosów. Z projektów ogólnomiejskich wybrano 11 propozycji, z osiedlowych - 25. Łączna szacunkowa wartość tych projektów, to blisko 9,9 mln zł.

Wśród projektów ogólnomiejskich jest np. park militarny, trzeci etap bulwarów św. Jana Teologa (ma tam powstać m.in. amfiteatr) rewitalizacja jednego ze stawów, informator miejski dla dorosłych niepełnosprawnych i ich rodzin czy centrum zabaw.

Mieszkańcy zagłosowali też np. na pomysł "Białystok WidziMisie", który zakłada rozmieszczenie w mieście, wykonanych z brązu figurek misiów, podobnie jak np. krasnali we Wrocławiu. Poparli też projekt "Lekkie tornistry - książki w szkole", czyli zakup podręczników dla najmłodszych uczniów podstawówek po to, by dzieci mogły zostawiać książki w szkole.

W ramach projektów osiedlowych tylko dwa ze zgłoszonych nie znalazły się na liście do realizacji. A powstaną m.in. boiska dla dzieci, parkingi, tzw. bulodromy czyli plac do gry w bule, osiedlowy monitoring; będą też realizowane festyny czy małe centra rekreacji.

- Ten budżet nie odbiega za wiele od tego, co było w ubiegłym roku. Te zasady już zaczynają się w jakiś sposób krystalizować, społeczeństwo te zasady poznaje i kwota będzie wykorzystana w całości - mówił na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński nie wykluczył w przyszłości zmian zasad budżetu obywatelskiego. Chodzi zwłaszcza o projekty osiedlowe, gdzie praktycznie nie ma konkurencji i prawie wszystkie zgłoszone propozycje będą realizowane.

- Konkurencja została obniżona przez to, że nie ma projektów realizowanych przy szkołach. Społeczności szkolne, szkoła, komitety rodzicielskie i nauczyciele bardzo się angażowali - dodał prezydent Truskolaski.

Przyznał, że - biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku wykonawców, gdzie ceny w przetargach są często dużo wyższe od szacowanych - niektórych pomysłów może nie udać się zrealizować z powodu przekroczenia budżetu.

To piąta edycja budżetu obywatelskiego Białegostoku. W dotychczasowych czterech zakwalifikowano do realizacji w sumie 90 projektów, z których zakończono 55. Najwięcej pieniędzy, bo 20 mln zł, było do podziału na 2016 rok, wtedy też zakwalifikowano do realizacji najwięcej (39) projektów.(PAP)