×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Park Powstańców Śląskich zamknięty na czas szczytu klimatycznego

  • Autor: PAP
  • 23 lis 2018 16:31
Park Powstańców Śląskich zamknięty na czas szczytu klimatycznego
fot. unsplash

Park Powstańców Śląskich w ścisłym centrum Katowic będzie zamknięty od niedzieli 25 listopada do 15 grudnia w związku ze szczytem klimatycznym, który odbędzie się w stolicy woj. śląskiego w pierwszej połowie grudnia.

REKLAMA

Na wniosek komendanta miejskiego policji prezydent Katowic wydał w piątek zarządzenie porządkowe wyłączające z użytkowania od 25 listopada do 15 grudnia teren placu i parku przy pomniku Powstańców Śląskich.

"Zostanie zabezpieczony na wypadek ewentualnej konieczności ewakuacji uczestników szczytu klimatycznego. Teren ten jest dużą przestrzenią, ulokowaną blisko miejsca obrad, a jednocześnie jej wyłączenie nie koliduje z życiem miasta" - wyjaśniła rzecznik Urzędu Miasta Katowice Ewa Lipka.

Zarządzenie zakazuje wchodzenia do parku i przebywania w nim, co zostanie odpowiednio oznakowane w miejscach wejścia do parku.

Szczyt klimatyczny, który przyciągnie do Katowic 30 tys. delegatów ze 196 krajów, wiąże się z wieloma zmianami w organizacji ruchu - w szczególności w Strefie Kultury i jej sąsiedztwie, gdzie będą się toczyć obrady.

"Dbając o komfort mieszkańców, nie planujemy zamknięcia głównych dróg w centrum miasta, takich jak al. Roździeńskiego, ul. Katowicka czy tunelu pod rondem. Przygotowany plan przewiduje zamknięcie dla ruchu kołowego oraz pieszego wyłącznie terenów Strefy Kultury, która stanowić będzie miejsce zamkniętej strefy obrad delegatów. Prosimy mieszkańców o zwracanie szczególnej uwagi na oznakowanie i niejeżdżenie +na pamięć+ w okolicy obrad szczytu klimatycznego" - apeluje Ewa Lipka.

Zamknięte dla ruchu będą ulice: Olimpijska, Góreckiego, Dobrowolskiego - od wjazdu na teren Muzeum Śląskiego do ul. Góreckiego. Będzie na nich jednak zapewniony dojazd do przyległych posesji, m.in. do obiektów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) i biurowca KTW od ul. Olimpijskiej. Przyległe odcinki ul. Ordona, Skrzypka i Nadgórników staną się drogami bez przejazdu.

Dodatkowe zakazy zatrzymywania się pojazdów obejmą: al. Roździeńskiego (jezdnia północna) od ul. Dobrowolskiego do ronda, Dobrowolskiego (obie jezdnie), Dudy-Gracza (obie jezdnie) od ulicy Pańki do al. Roździeńskiego, Pańki od wyjazdu z parkingu hotelu Novotel do ulicy Dudy-Gracza, Kopalnianej od Markiefki do Ścigały, Ścigały od Kopalnianej do Nadgórników, Nadgórników od Ścigały do Dobrowolskiego. Zakazy nie będą dotyczyć zatok postojowych wydzielonych poza jezdniami.

Zakazami ruchu pieszych objęte zostaną chodniki przy Spodku wzdłuż al. Roździeńskiego i al. Korfantego, fragment ul. Olimpijskiej w rejonie Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz ul. Góreckiego z zapewnieniem dojść do posesji. Cała Strefa Kultury, z wyjątkiem Muzeum Śląskiego i NOSPR, będzie zamknięta dla mieszkańców. Zamknięte zostaną też kładki z ul. Uniwersyteckiej do Strefy Kultury i nad ul. Olimpijską.

3 grudnia po godz. 16.00 planowane jest czasowe wyłączenie z ruchu samochodowego al. Korfantego od ronda do ul. Katowickiej w obu kierunkach. Planowane jest również wprowadzanie na bieżąco dodatkowych, krótkotrwałych zmian w organizacji ruchu, szczególnie w okresie 12-14 grudnia, kiedy do miasta będą przybywać głowy państw, premierzy i ministrowie państw biorących udział w COP24.

Od 25 listopada do 17 grudnia w godz. od 7.00 do 23.00 obowiązywać będzie czasowy zakaz przewozu towarów niebezpiecznych i ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t, z wyłączeniem autobusów. Zakaz dotyczyć będzie: odcinka drogi krajowej nr 79, przebiegającego w ciągu ulic: al. Roździeńskiego - Chorzowska, od węzła al. Roździeńskiego z ul. Murckowską i Bagienną do skrzyżowania ul. Chorzowskiej z ul. Stęślickiego i Grundmanna. Zakaz dotyczyć będzie obu kierunków łącznie z tunelem pod rondem i al. Korfantego od ul. Katowickiej do ronda, także w obu kierunkach. Na podstawowych drogach wlotowych do Katowic umieszczone będą tablice informujące o zakazach.

Na odcinku ul. Uniwersyteckiej po prawej stronie od al. Roździeńskiego do ul. Piastowskiej utworzone zostaną dodatkowe postoje taksówek. Kolejny postój taksówek zostanie utworzony na al. Korfantego poniżej ul. Morcinka, a funkcjonujący postój poniżej ul. Misjonarzy Oblatów zostanie wydłużony.

System wypożyczalni rowerów miejskich funkcjonować będzie do zakończenia Konferencji COP24. Stacja rowerowa, która z parkingu przy NOSPR została przeniesiona na al. Roździeńskiego przy biurowcu KTW, będzie dostępna wyłącznie dla delegatów COP24.

Autobusy i tramwaje kursować będą zgodnie z rozkładem, z wyjątkiem linii autobusowej nr 940, dojeżdżającej do Muzeum Śląskiego, która omija ul. Olimpijską, Góreckiego i Dobrowolskiego i jedzie na przystanek Katowice Strefa Kultury przy os. Gwiazdy. Zostanie uruchomiona specjalna linia dodatkowa: COP T - tramwaj kursujący na trasie plac Wolności - Stadion Śląski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie