REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Park przy dworku Piłsudskiego zostanie odnowiony

  • Autor: PAP
  • 17 lip 2018 10:01
Park przy dworku Piłsudskiego zostanie odnowiony
fot. pixabay.com

Park przy dworku marszałka Józefa Piłsudskiego w podwileńskiej miejscowości Pikieliszki o powierzchni 7 ha zostanie odnowiony. Dobiega końca przygotowywanie planu technicznego – poinformowała przedstawicielka samorządu rejonu wileńskiego.

REKLAMA

"Prace nad projektem technicznym dobiegają końca; w ubiegłym tygodniu odbyło się omawianie publiczne projektu i mamy nadzieję, że wkrótce zostanie on zatwierdzony" - powiedziała kierowniczka Wydziału Inwestycji Dorota Korwin-Piotrowska.

Szacuje się, że prace porządkowe, które mają się rozpocząć wiosną przyszłego roku i potrwają ponad rok, będą kosztować około 300 tys. euro. Finansowanie będzie pochodziło ze struktur unijnych i samorządowych.

W ramach realizacji projektu zostanie uporządkowany teren parkowy i brzeg przylegającego do niego jeziora, oczyszczone trzy stawy na terenie parku, zostaną wybudowane ścieżki rowerowe i spacerowe, ustawione ławeczki, pojemniki na śmiecie, tablice informacyjne oraz stojaki na rowery. Przed dworem zostaną założone dekoracyjne rabaty.

"Projekt jest przygotowywany w celu zwiększenia atrakcyjności rekreacyjnej i turystycznej tego miejsca, ale też z uwzględnieniem zachowania środowiska naturalnego" - wskazuje Korwin-Piotrowska.

Miejscowość Pikieliszki znajduje się około 20 km na północ od Wilna. Pierwsze wzmianki o dworze pochodzą z XVIII w. Budynek, który zachował się do dziś, pochodzi z początku XIX w. Jest to parterowy klasycystyczny dwór na wysokiej podmurówce, z portykiem o czterech kolumnach, stojący tuż nad brzegiem jeziora Żełosy.

Dwór w Pikieliszkach od 1930 r. należał do Józefa i Aleksandry Piłsudskich. W 1922 r. marszałek wraz z orderem Virtuti Militari otrzymał majątek Świętniki koło Starych Trok pod Wilnem, który po ośmiu latach Aleksandra Piłsudska wymieniła na Pikieliszki.

Po śmierci marszałka w 1935 r. dwór przeszedł na własność jego córek. Dzisiaj należy do samorządu rejonu wileńskiego. Czynna jest tu biblioteka, z dużej sali korzysta miejscowe koło Związku Polaków na Litwie, gdy organizuje spotkania i koncerty. Na terenie wokół dworu jesienią odbywają się dożynki rejonu wileńskiego.

"To dobrze, że park dworski zostanie odnowiony" - mówi w rozmowie z PAP Leokadia Minginowicz, od 1969 r. kierowniczka biblioteki znajdującej się w dawnym dworze i wielka znawczyni jego historii.

Jak wskazuje, "coraz częściej do Pikieliszek przyjeżdżają turyści z Polski, wycieczki autokarowe, rodziny". Pani Leokadia chętnie dzieli się posiadaną wiedzą, pokazuje dawne zdjęcia dworu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie