×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Park Śląski zamawia budowę nowego odcinka kolejki linowej Elka

  • Autor: PAP
  • 27 kwi 2022 16:45
Park Śląski zamawia budowę nowego odcinka kolejki linowej Elka
Park Śląski zamawia budowę nowego odcinka kolejki linowej Elka, fot. shutterstock

Budowę drugiego odcinka kolejki linowej Elka w Parku Śląski zamawia spółka samorządu woj. śląskiego, która zarządza parkiem. Trasa od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego ma mierzyć 1840 metrów. Kolejka będzie przebiegała m.in. nad śląskim zoo.

REKLAMA

O ogłoszeniu przetargu na realizację inwestycji poinformował w środę rzecznik Parku Śląskiego Przemysław Malisz. Zgodnie z planem pierwsi odwiedzający mają skorzystać z nowego odcinka Elki za rok.

Jak wynika z informacji Malisza, Park Śląski otrzymał właśnie dokumentację projektową nowego odcinka kolejki. Pracownia Archex z Bielska-Białej dostarczyła prawie 60 segregatorów z materiałem opisowym i graficznym, razem z prawomocnym pozwoleniem na budowę.

Zgodnie z projektem odcinek od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego będzie miał 1840 metrów długości. Trasa powiedzie nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym, więc podróżni będą mogli zobaczyć mieszkające tam zwierzęta, przejeżdżając ponad nimi. W najniższym punkcie będzie to 8 metrów, w najwyższym - prawie 20.

Nową trasę ma obsługiwać co najmniej 30 wyciągów krzesełkowych i 15 gondoli. W godzinę kolejka będzie mogła przewieźć do 900 osób.

"To jedna z kluczowych inwestycji w Parku Śląskim, która zostanie zrealizowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego. Kolejka linowa Elka jest naszą wizytówką, nigdzie indziej w całym kraju nie ma takiej atrakcji. Tylko w ubiegłym roku przewiozła aż 200 tys. osób" - powiedział cytowany przez Malisza prezes Parku Śląskiego Paweł Bilangowski.

"Uruchomienie drugiej trasy jej przebiegu sprawi, że jeszcze więcej osób będzie chciało z niej skorzystać, do czego już teraz serdecznie zachęcam" - zaznaczył Bilangowski.

Kolejka Linowa Elka ma 55 lat. W swojej pierwotnej formie miała trzy odcinki, tworzące w Parku Śląskim trójkąt. Przejazd na podwójnych krzesełkach całą trasą o długości 6 km zajmował około godziny. Kolejka w tej formie działała do sezonu 2005. W kwietniu 2006 r. nie uruchomiono Elki ze względu na zły stan techniczny. Przerwa w jej działaniu trwała od 2006 r. do 2013 r.

Starą kolejkę zdemontowano i zbudowano od podstaw jeden odcinek - od Stadionu Śląskiego do Wesołego Miasteczka. Jego długość to 2185 metrów w linii prostej. Kursują 8-osobowe gondole oraz 4-osobowe kanapy. Wycieczka w obie strony trwa średnio 40 minut. Jednocześnie kolejką może podróżować 240 pasażerów. Najwyższy słup obecnej Elki wznosi się na wysokość 21,5 metra.

Park Śląski, znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic, jest największym miejskim parkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ok. 600 ha. W granicach parku znajdują się m.in. wesołe miasteczko Legendia, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie (obecnie modernizowane) i Stadion Śląski.

Podpisując trzy lata temu umowę na dofinansowanie modernizacji Parku Śląskiego kwotą 226 mln zł z funduszy unijnych, władze regionu sygnalizowały, że wśród założonych prac jest m.in. odnowienie 40 km alejek, wymiana zużytych sieci, odbudowa parkowej kolei szynowej, rewitalizacja rosarium i otoczenia hali Kapelusz oraz inwentaryzacja, rewitalizacja i pielęgnacja roślin.

W 2019 r. zarząd Parku Śląskiego deklarował realizację projektu modernizacji o łącznej wartości niemal 360 mln zł, zgodnie harmonogramem rozpisanym do 2027 r. Dotyczy to zarówno rewitalizacji parku, jak i prac związanych z przebudową Planetarium - w osobnym unijnym projekcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie