×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Park Staromiejski w Łodzi na nowo. Pojawią się fontanny, altany i skatepark

  • Autor: UM Łódź www.lodz.pl
  • 05 sie 2022 13:27
Park Staromiejski w Łodzi na nowo. Pojawią się fontanny, altany i skatepark
Tak ma wyglądać park Staromiejski, mat. LODZ.PL

Jeszcze w wakacje rozpoczną się prace w łódzkim parku Staromiejskim. Miejsce czeka szereg zmian, pojawią się m.in. nowe elementy architektury.

REKLAMA

  • Park Staromiejski w Łodzi jeszcze w wakacje czeka przebudowa.
  • Pojawią się fontanny, altany, plac zabaw i skatepark.
  • Wykonawcą inwestycji jest firma Park-M Poland.

Po przebudowie na terenie parku powstaną nowe alejki, zamontowana zostanie stylowa mała architektura oraz nowe fontanny. Przebudowane i przystosowane do korzystania dla osób z niepełnosprawnością będą wejścia do parku od strony ul. Wolborskiej.

Tak ma wyglądać park Staromiejski, fot. mat. LODZ.PL
Tak ma wyglądać park Staromiejski, fot. mat. LODZ.PL

Park uzyska połączenie funkcjonalne z Rynkiem Starego Miasta poprzez system iluminacji: „Promienie Światła”. Wykonawca zadba również o zieleń oraz wybuduje nowy bezpieczny plac zabaw z podziałem na strefy dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Ponadto wygospodarowana będzie  przestrzeń na nowoczesną siłownię na świeżym powietrzu - podaje oficjalny portal miejski Łodzi.

Nowe fontanny i zielony amfiteatr

Zostaną wybudowane cztery nowe fontanny: dwie podkreślą symbolicznie ślad przebiegu koryta rzeki Łódki, a dwie kolejne zarys komina dawnej fabryki braci Gehlingów. Pojawią się nie tylko ślady historii, ale też nowe elementy, bo obok krańcówki tramwajowej powstanie zielony amfiteatr, którego utworzenie umożliwia nachylenie terenu.

Park Staromiejski w Łodzi na nowo. Pojawią się fontanny, altany i skatepark, fot. www.lodz.pl
Park Staromiejski w Łodzi na nowo. Pojawią się fontanny, altany i skatepark, fot. www.lodz.pl

Pojawi się też skatepark i drugi plac zabaw. Powstaną cztery altany, zaś aleje i fontanny będą zmodernizowane. Zostaną wyremontowane rzeźby, pojawią się toalety i nowe oświetlenie.

Wykonawcą inwestycji jest firma Park-M Poland Sp. z o.o., kontrakt opiewa na kwotę 33 870 000 zł.

Dawniej był pod wodą

Teren, który obecnie zajmuje park Staromiejski, jeszcze w XIX w. w dużej części zalany był wodą. Tu właśnie znajdował się staw utworzony na rzece Łódce, tuż obok stawu zaś umieszczony był młyn wodny.

Pod koniec XIX wieku staw osuszono, a jego miejsce zajęły ulice i budynki mieszkalne. Mieszkańcami tego rejonu byli przede wszystkim niezamożni łódzcy Żydzi, których głównym zajęciem był drobny handel i rzemiosło.

Sytuacja uległa znaczącej zmianie podczas II wojny światowej. Część budynków w 1941 roku została przez hitlerowców wyburzona, a ich dawni mieszkańcy trafili do getta (obecny teren parku był wówczas jego południową granicą).

Po zakończeniu wojny wyburzono pozostałe budynki, a na gruzowisku postanowiono założyć park. Powstawał on w latach 1951-1953 według projektu inż. Kazimierza Chrabelskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie