×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Park w Rudzie Śląskiej gotowy. To przedostatni element Traktu Rudzkiego

  • Autor: PAP
  • 26 sie 2022 16:43
  • Aktualizacja: 26 sie 2022 16:46
Park w Rudzie Śląskiej gotowy. To przedostatni element Traktu Rudzkiego
fot.

Zakończył się remont parku przy ul. Hallera w dzielnicy Rudy Śląskiej - Nowym Bytomiu. To przedostatni element realizowanego od 2018 r. unijnego projektu pod nazwą Trakt Rudzki.

REKLAMA

  • Do końca tego roku w Rudzie Śląskiej powinien zakończyć się jeszcze remont Parku Młodzieży oraz plantów między ul. Hlonda i stadionem Burloch Arena w dzielnicy Orzegów.
  • To przedostatni element realizowanego od 2018 r. unijnego projektu pod nazwą Trakt Rudzki.

Trakt Rudzki to tworzona od 2018 r. trasa pieszo-rowerowa, łącząca przede wszystkim obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią dzielnic Wirek i Nowy Bytom.

Dotąd Trakt Rudzki przebiega od ul. Nowary w Wirku przez podnóże tamtejszej hałdy do ul. Katowickiej, dalej ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do innej, pocynkowej hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie prowadzi przez tereny tej hałdy do ul. Czarnoleśnej. Dalej trasa przebiegał przez park przy ul. Hallera, a następnie biegnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego, którego odnowa trwała do kwietnia br.

"Park przy ul. Hallera w Nowym Bytomiu jest już po metamorfozie. Nadano mu nowy kształt, zmodernizowane zostały alejki, zainstalowano oświetlenie, a w centralnym jego punkcie powstał ogród sensoryczny z wieloma roślinami, z kolei od strony ulicy siłownia i plac zabaw. Rewitalizacja parku to kolejny etap budowanego w mieście Traktu Rudzkiego" - przekazał w piątek rudzki magistrat.

W ramach rewitalizacji parku przy ul. Hallera, która rozpoczęła się w październiku ub. roku, zainstalowano też elementy małej architektury, odnowiono bryłę zaniedbanej fontanny; park został też połączony blisko 700-metrową oświetloną ścieżką pieszo-rowerową z ul. Czarnoleśną, gdzie zaczyna się kolejny odcinek Traktu Rudzkiego.

Koszt zagospodarowania przestrzeni przy ul. Hallera wyniósł ponad 4,6 mln zł, z czego przeszło 1,8 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych. Całość budowy Traktu Rudzkiego z wcześniejszymi, już zrealizowanymi odcinkami wyniesie niespełna 19 mln zł. Na realizację całego projektu miasto pozyskało ponad 8 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Ostatni element przedsięwzięcia, w ramach którego powstaje Trakt Rudzki, nie jest powiązany z jego zasadniczą częścią w Wirku i Nowym Bytomiu. Chodzi o dwie lokalizacje w północnej dzielnicy Orzegów: Park Młodzieży oraz planty znajdujące się pomiędzy ul. Hlonda, a przylegającym do Parku Młodzieży stadionem Burloch Arena.

Trwające już prace obejmują nowe zagospodarowanie ponad 6,2 ha przestrzeni parkowych. Większa część dotyczy Parku Młodzieży, gdzie m.in. odnowie podlega centralna część parku. W obu miejscach posadzonych ma zostać blisko 90 tys. nowych roślin. Odnowiona zostanie też część alejek, zainstalowane będą nowe ławki i oświetlenie.

Prace przy modernizacji orzegowskich plant przy Burloch Arenie oraz Parku Młodzieży mają potrwać do końca tego roku. Ich koszt to ok. 2,6 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie