×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Parki kieszonkowe, zielone skwery. Tak zazielenia się Warszawa

  • Autor: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
  • 21 lut 2023 15:33
Parki kieszonkowe, zielone skwery. Tak zazielenia się Warszawa
Skwer przy Ratuszu Arsenał, fot. mat. ZZW

Parki kieszonkowe, nowe skwery, rozpłytowania i nasadzenia – Zarząd Zieleni m.st. Warszawy podsumował miniony rok.

REKLAMA

Rok 2022  to rok wielu nowych nasadzeń, działań edukacyjnych, dużych inwestycji, ale też mniejszych projektów dotyczących zieleni przyulicznej w Warszawie. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy podsumował swoje "zielone" działania w mieście.

Parki kieszonkowe pełne zieleni

Większość prac inwestycyjnych to realizacja projektów z budżetu obywatelskiego. W 2022 r. zakończono proces budowy aż 6 parków kieszonkowych:

– Ursynów – przy al. KEN,
– Praga-Północ – przy ul. Zamoyskiego,
– Praga-Południe – przy skrzyżowaniu ulic Fieldorfa i Bora-Komorowskiego,
– Bemowo – u zbiegu ulic Wrocławskiej i Powstańców Śląskich,
– Mokotów – przy rondzie Unii Europejskiej oraz u zbiegu ulic Racławickiej i Balonowej. „Pocket park” przy ul. Racławickiej powstał dzięki firmie InPost w ramach współpracy z Zielonym Funduszem dla Warszawy.

Park kieszonkowy przy ul. Fieldorfa, fot. mat. ZZW
Park kieszonkowy przy ul. Fieldorfa, fot. mat. ZZW

Ponadto ZZW zrealizował także nowy deptak między jezdniami ulicy Kasprowicza oraz strefę spacerową przy ul. Broniewskiego, która została stworzona z myślą o osobach spacerujących z psami. We wszystkich tych miejscach pojawiła się nowa zieleń – trawniki, krzewy, byliny i drzewa. Nie zabrakło też małej architektury – ławek warszawskich, ławek bujanych, hamaków. Z myślą o zapylaczach postawione zostały hotele dla owadów.

Nowe skwery

Przy stacji metra Ratusz Arsenał stworzony został Skwer Sportów Miejskich dla wielbicieli jazdy na deskorolce, hulajnodze czy rolkach. Można tu odpocząć wśród zieleni, w otoczeniu 24 nowych drzew i kilku tysięcy krzewów.

Skwer przy al. KEN na Ursynowie, fot. mat. ZZW
Skwer przy al. KEN na Ursynowie, fot. mat. ZZW

W I kwartale 2023 r. zakończy się pierwszy etap budowy Skweru Integrator na Bielanach – u zbiegu al. Zjednoczenia i ul. Kasprowicza. Prace wykonywane są obecnie przed budynkiem poczty przy al. Zjednoczenia oraz przy wejściu do stacji metra Stare Bielany. Zdemontowano tam 823 mkw. starej nawierzchni, wykonano nową nawierzchnię z płyt antysmogowych oraz nasadzenia na ponad 380 mkw. Teraz obsadzane będą kolejne rabaty, montowane nowe ławki oraz stojaki rowerowe. Prace po północnej stronie ul. Kasprowicza, mają zostać zakończone w ciągu 17 miesięcy. Obecnie ten teren inwestycji jest w fazie projektowej.

Rozpłytowania i wielobarwne rabaty

Dzięki projektom mieszkańców z budżetu obywatelskiego ZZW rozpłytował wybrane miejsca w pasach drogowych na Pradze-Północ i Mokotowie. Na powierzchni 138 mkw. przy ul. Ratuszowej, Jagiellońskiej i Chełmskiej powstało łącznie pięć rabat. Na Pradze-Płn. zakwitną wielobarwne krzewy oraz byliny. Natomiast na Mokotowie zobaczymy tulipany w różnych odmianach i byliny m.in. dzielżany ogrodowe i krwawniki pospolite. W kwietniu rabaty zostaną wzbogacone o 11 drzew z gatunku olsz sercowatych.

Rozpłytowanie na ul. Chełmskiej, fot. mat. ZZW
Rozpłytowanie na ul. Chełmskiej, fot. mat. ZZW

Natomiast w ramach współpracy E.ON z Zielonym Funduszem dla Warszawy w miejscu dawnych płyt chodnikowych w Śródmieściu, na Woli, Ochocie i Pradze-Północ również pojawiły się nowe nasadzenia. Łączna powierzchnia rozpłytowań to ok. 250 mkw. Przy pl. Politechniki będzie można podziwiać kwitnące róże, przy ul. Żelaznej 3 jesiony pensylwańskie, przy Al. Jerozolimskich hortensje, a na skrzyżowaniu ul. Floriańskiej, Kłopotowskiego i Jagiellońskiej żylistki „Yuki Snowflake” i białe liatry kłosowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie