×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pawilony na Bulwarze Filadelfijskim będą niższe? Trwa walka o widok na toruńską starówkę

  • Autor: PAP
  • 30 cze 2022 16:47
  • Aktualizacja: 30 cze 2022 16:52
Pawilony na Bulwarze Filadelfijskim będą niższe? Trwa walka o widok na toruńską starówkę
Widok na toruńską starówkę z lotu ptaka, fot. Shutterstock / g_art08

Wciąż głośno o sprawie budowy pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu. Po tym jak były miejski konserwator zabytków wyraził swoje zaniepokojenie planowaną inwestycją, czynione są starania, żeby pawilony były niższe.

REKLAMA

  • Czynione są starania o obniżenie pawilonów powstających na Bulwarze Filadelfijskim przy murach wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO toruńskiej Starówki - przekazał PAP wojewódzki konserwator zabytków Sambor Gawiński.
  • Urząd Miasta poinformował, że realizacja jest zgodna z wydanymi pozwoleniami.
  • Na Bulwarze w Toruniu powstają dwa pawilony, ale w projekcie ujętych było ich więcej.
  • Ponad miesiąc temu zaniepokojenie powstającymi na bulwarze przy Wiśle w Toruniu pawilonami wyraził Zbigniew Nawrocki, były miejski konserwator zabytków.

"Czynione są starania, żeby skorygować wysokość i wielkość pawilonów, tak by nie zasłaniały murów obronnych i Bramy Żeglarskiej" - przekazał we wtorek PAP wojewódzki konserwator zabytków Gawiński.

Dodał, że 17 czerwca uczestniczył z Generalnym Konserwatorem Zabytków Jarosławem Sellinem w wizytacji Bulwarów Filadelfijskich.

"Pan minister Sellin, po przejściu Bulwarem Filadelfijskim w towarzystwie dwóch wiceprezydentów miasta, stwierdził, że obniżenie wysokości o co najmniej trzy metry pozwoliłoby na wykonanie zaplanowanych prac bez szkody dla ekspozycji zabytkowych murów" - przekazał we wtorek PAP konserwator Sambor Gawiński.

Wcześniej zapowiedział w rozmowie z PAP, że zwróci się do miasta ze stosownym wnioskiem o obniżenie pawilonów.

"Na obecnym etapie to, niestety, zupełnie inaczej wygląda" - mówił wówczas Gawiński, odnosząc się do powstających budowli w zestawieniu z prezentowanymi kilka lat temu wizualizacjami.

Co z panoramą Torunia?

"W moim przekonaniu to w znacznym stopniu będzie wpływało negatywnie na panoramę Torunia, która jest bardzo znana. Generalnie (budowle - PAP) będą zasłaniały istotne elementy średniowiecznego Torunia, czyli bramy i mury miejskie. To w mojej ocenie jest bardzo niepokojące" - powiedział Gawiński.

PAP pytała w ubiegłym tygodniu toruński magistrat o tę sprawę. Rzecznik prasowa Anna Kulbicka-Tondel odpowiedziała 24 czerwca, że Urząd Miasta nie zna tej opinii wojewódzkiego konserwatora.

"Nie znamy tej opinii. Nie wpłynęło jak dotąd żadne pismo w tej sprawie zarówno od Narodowego Instytutu Dziedzictwa, jak i od Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków" - wskazała Anna Kulbicka-Tondel. Dodała również, że realizacja jest zgodna z posiadanymi pozwoleniami.

Kulbicka-Tondel pytana m.in. o zasłanianie przez powstające pawilony zabytkowych murów Starówki odpowiedziała, że "panoramę zespołu staromiejskiego ogląda się przede wszystkim z punktu widokowego przy ul. Majdany 1 na Kępie Bazarowej, a tylko wyjątkowo i okazjonalnie - z tzw. żabiej perspektywy". "Realizowane pawilony nie zasłaniają panoramy" - dodała.

Powstaną tylko dwa pawilony

Na Bulwarze w Toruniu powstają dwa pawilony, ale w projekcie ujętych było ich więcej. W piątek dyrektor wydziału inwestycji i remontów UM Toruń Sławomir Wiśniewski powiedział na konferencji prasowej, że miasto podjęło decyzję o odstąpieniu od realizacji pozostałych pawilonów.

"Teraz na pewno jest już decyzja, że tych pawilonów nie będzie. Miasto od początku chciało realizować tylko dwa pawilony, te dwa pozostałe były w dokumentacji projektowej, ale decyzji nie było. Miasto się zastanawiało, czy je budować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Te dwa dodatkowe budynki nie są tak naprawdę potrzebne. Pozostałe w wystarczający sposób obsłużą strefę związaną z rejsami rzeką Wisłą" - dodał Wiśniewski.

Były miejski konserwator interweniuje

Ponad miesiąc temu zaniepokojenie powstającymi na bulwarze przy Wiśle w Toruniu pawilonami wyraził Zbigniew Nawrocki, były miejski konserwator zabytków, który w latach 90. XX wieku inicjował i prowadził sprawy związane ze staraniami Torunia o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

"Toruń wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kultury. Obowiązuje też coś takiego jak obrzeże tego miasta. Jeżeli my wpisujemy mury jako zabytek klasy najwyższej, europejskiej, na listę światowego dziedzictwa, a potem zasłaniamy je pseudonowoczesną architekturą, to my występujemy przeciwko sobie" - wskazał wówczas Zbigniew Nawrocki.

O sprawę zapytany został 17 czerwca przez dziennikarzy PAP i Polskiego Radia PiK Jarosław Sellin, Generalny Konserwator Zabytków. "Jeżeli wojewódzki konserwator zabytków ma do tego projektu jakieś zastrzeżenia bądź opinie, a z tymi opiniami np. nie zgadza się inwestor, to na końcu trafi to do mnie. (...) W tej chwili nie znam szczegółów tej sprawy. Jak tylko wojewódzki konserwator zabytków wyda opinię w tej sprawie i będzie ona kontestowana, to będziemy reagować" - mówił Sellin.

"Wszyscy, którzy Toruń odwiedzają - zwłaszcza, jeżeli przyjeżdżają z drugiej strony Wisły - wiedzą, że jednym z głównych walorów Torunia jest krajobraz średniowiecznego miasta. Miasta zachowanego, oryginalnego, zachwycającego. O to trzeba dbać. Nie miałem okazji zapoznać się szczegółowo z tą sprawą. Jak tylko wojewódzki konserwator zabytków w tej sprawie jakieś decyzje podejmie, to oczywiście będziemy w tej sprawie aktywni" - dodał Sellin. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie