REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Pejzaż Bielska-Białej się zmieni

  • Autor: PAP
  • 19 mar 2018 12:00
Pejzaż Bielska-Białej się zmieni
fot. shutterstock

Z pejzażu Bielska-Białej niedługo znikną dominujące w nim od dziesięcioleci dwa wysokie kominy nieczynnej części elektrociepłowni. Rzecznik Tauronu Ciepło Małgorzata Kuś poinformowała, że jeszcze w br. firma chce wyłonić wykonawcę rozbiórki.

REKLAMA

- Jesteśmy w fazie przygotowań do wyburzenia kominów nieczynnej części elektrociepłowni w Bielsku-Białej. W 2018 r. planujemy wyłonić w przetargu wykonawcę, który zrealizuje rozbiórkę. Zajmie się on również uzyskaniem stosownego pozwolenia - podała Kuś.

Budowa bielskiej elektrociepłowni ruszyła w 1960 r. Powstawała ona wówczas na obrzeżach miasta. Współcześnie to praktycznie bezpośrednie otoczenie ścisłego centrum. Budowa trwała 13 lat. Powstały m.in. dwa kominy o wysokości 160 m oraz 120 m. To najwyższe budowle w mieście. Widoczne z odległości wielu kilometrów są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów pejzażu Bielska-Białej.

W 2013 r. Tauron wybudował w Bielsku-Białej, tuż przy starej elektrociepłowni, nowy blok ciepłowniczy. To jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. Inwestycja kosztowała 617 mln zł. Dawna elektrociepłownia, w tym kominy, nie są już wykorzystywane.

Tauron Ciepło to największy producent ciepła na południu Polski i jeden z największych w kraju. Zakłady tej spółki funkcjonują m.in. w Katowicach i Bielsku-Białej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie