O tym, że fasada budynku jest również jego wizytówką nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Perforowane elewacje potrafią nadać nawet okazałej bryle lekkości, a przy okazji urozmaicić otoczenie grą światła i cienia, a także niekiedy tworzą barierę dla słońca, doświetlając wnętrza bez ich nadmiernego przegrzewania.
W zielonej części Warszawy powstał luksusowy apartamentowiec nawiązujący architekturą do tradycji stylu modernistycznego. Zaprojektowaną przez pracownię Tekktura bryłę cechuje płaski dach, proste kąty, duże przeszklone powierzchnie i nietuzinkowa elewacji budynku.
Jasna kolorystyka, perforacje na płytach elewacyjnych i duże przeszklenia dodają bryle wizualnej lekkości. Główną ideą projektu była fuzja nowoczesności z ekologią. Dlatego budynek znajduje się w towarzystwie miejskiej zieleni, a dzięki szerokim oknom wnętrza zanurzają się w świetle dziennym.
Architekci z pracowni FAAB zaprojektowali kompleks pięciu budynków Europejskiego Centrum Rodziny, które powstaje w Sopocie. Pierwszy budynek, który został ukończony we wrześniu ubiegłego roku został niedawno wyróżniony w międzynarodowym plebiscycie A+Awards. Budynek wyróżnia nietuzinkowa forma zainspirowana kształtem fal morskich z fotografii Pierre'a Carreau oraz perforowane elewacje nawiązujące do lokalnej tradycji zdobienia fasad w Sopocie.
Perforowane panele (których w sumie jest aż 1362!) nawiązują do lokalnej tradycji zdobienia elewacji ornamentami rzeźbionymi w drewnie oraz symbolizują starożytny motyw kwiatu życia, któremu przypisywana jest uzdrawiająca moc. Perforacje dodają lekkości bryle budynku, a przy okazji ożywiają otoczenie budynku, wprowadzając ruch i tworząc ulotny detal.
Powstały na rozciągającym się na ponad 45 tys. mkw. terenie po lotnisku Baiyun Airport budynek został zaprojektowany i zbudowany w zgodzie z zasadami zrównoważonego budownictwa i – jak często w przypadku Zaha Hadid Architects – intryguje nietuzinkową bryłą. Kształt bryły budynku będącego główną siedzibą producenta produktów ziołowych Infinitus China nawiązuje bezpośrednio do nazwy firmy, przywodząc na myśl swoim kształtem symbol nieskończoności ∞.
Spektakularna złota fasada budynku o organicznym kształcie robi zawrotne wrażenie. Na podstawie analizy nasłonecznienia wybrano aluminiowe panele zacieniające, które dzięki perforacjom przepuszczają światło chroniąc jednocześnie budynek przed przegrzaniem.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
współzałożyciel, architekt Forbis Group
właściciel, architekt Archas Design
Architekt Tremend
architekt, partner More Design & Architecture (MRDA)
architekt, partner More Design & Architecture (MRDA)
właściciel werk.pl