×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Perforacje sposobem na efektowną fasadę. Zobacz trzy zrealizowane projekty

  • Autor: PropertyDesign.pl, opr. AS
  • 19 lip 2022 12:50
  • Aktualizacja: 19 lip 2022 13:04
Perforacje sposobem na efektowną fasadę. Zobacz trzy zrealizowane projekty
Perforacje sposobem na efektowną elewację.

O tym, że fasada budynku jest również jego wizytówką nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Perforowane elewacje potrafią nadać nawet okazałej bryle lekkości, a przy okazji urozmaicić otoczenie grą światła i cienia, a także niekiedy tworzą barierę dla słońca, doświetlając wnętrza bez ich nadmiernego przegrzewania.

REKLAMA

Apartamenty Kolektorska w Poznaniu, projekt: Tekktura

W zielonej części Warszawy powstał luksusowy apartamentowiec nawiązujący architekturą do tradycji stylu modernistycznego. Zaprojektowaną przez pracownię Tekktura bryłę cechuje płaski dach, proste kąty, duże przeszklone powierzchnie i nietuzinkowa elewacji budynku.

Jasna kolorystyka, perforacje na płytach elewacyjnych i duże przeszklenia dodają bryle wizualnej lekkości. Główną ideą projektu była fuzja nowoczesności z ekologią. Dlatego budynek znajduje się w towarzystwie miejskiej zieleni, a dzięki szerokim oknom wnętrza zanurzają się w świetle dziennym.

Apartamentowiec Kolektorska 56 w Warszawie, proj. Tekktura, fot. mat. prasowe Internorm
Apartamentowiec Kolektorska 56 w Warszawie, proj. Tekktura, fot. mat. prasowe Internorm

Europejskie Centrum Rodziny w Sopocie; projekt: FAAB

Architekci z pracowni FAAB zaprojektowali kompleks pięciu budynków Europejskiego Centrum Rodziny, które powstaje w Sopocie. Pierwszy budynek, który został ukończony we wrześniu ubiegłego roku został niedawno wyróżniony w międzynarodowym plebiscycie A+Awards. Budynek wyróżnia nietuzinkowa forma zainspirowana kształtem fal morskich z fotografii Pierre'a Carreau oraz perforowane elewacje nawiązujące do lokalnej tradycji zdobienia fasad w Sopocie.

Zespół Europejskiego Centrum Rodziny w Sopocie: budynek Wave One, proj. FAAB, fot. Maciej Lulko
Zespół Europejskiego Centrum Rodziny w Sopocie: budynek Wave One, proj. FAAB, fot. Maciej Lulko

Perforowane panele (których w sumie jest aż 1362!) nawiązują do lokalnej tradycji zdobienia elewacji ornamentami rzeźbionymi w drewnie oraz symbolizują starożytny motyw kwiatu życia, któremu przypisywana jest uzdrawiająca moc. Perforacje dodają lekkości bryle budynku, a przy okazji ożywiają otoczenie budynku, wprowadzając ruch i tworząc ulotny detal.

Biurowiec Infinitus Plaza w Chinach, projekt: Zaha Hadid Architects

Powstały na rozciągającym się na ponad 45 tys. mkw. terenie po lotnisku Baiyun Airport budynek został zaprojektowany i zbudowany w zgodzie z zasadami zrównoważonego budownictwa i – jak często w przypadku Zaha Hadid Architects – intryguje nietuzinkową bryłą. Kształt bryły budynku będącego główną siedzibą producenta produktów ziołowych Infinitus China nawiązuje bezpośrednio do nazwy firmy, przywodząc na myśl swoim kształtem symbol nieskończoności ∞. 

Biurowiec Infinitus Plaza projektu Zaha Hadid Architects, fot. Liang Xue
Biurowiec Infinitus Plaza projektu Zaha Hadid Architects, fot. Liang Xue

Spektakularna złota fasada budynku o organicznym kształcie robi zawrotne wrażenie. Na podstawie analizy nasłonecznienia wybrano aluminiowe panele zacieniające, które dzięki perforacjom przepuszczają światło chroniąc jednocześnie budynek przed przegrzaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie