Trwają zaawansowane przygotowania do remontu konserwatorskiego zespołu pałacowo-parkowego w podtoruńskiej Nawrze, w którym będzie mieściło się przyszłe muzeum ziemiaństwa i wsi. Inwestorem jest marszałkowskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa.
Nawrzański pałac to nasza lokalna perła architektury klasycystycznej, do tego jest związany z dobrze zasłużonymi dla rozwoju społecznego i gospodarczego ziem naszego województwa rodzinami Sczanieckich i Kruszyńskich. Przedwojenni właściciele Nawry to wybitni polscy patrioci, żołnierze powstań, działacze społeczni, mecenasi kultury i nauki, wysokiej klasy przedsiębiorcy rolni, politycy. Placówka kulturalna, która tu powstanie, to hołd, który oddajemy przedwojennej ziemiańskiej inteligencji, która swoją rolę społeczną postrzegała jako służbę na rzecz polskości – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który jest inicjatorem odbudowy Nawry i powołania przyszłego muzeum, założonego jako otwarty, nowoczesny ośrodek kulturalny.
Klasycystyczny pałac w Nawrze, zaprojektowany przez Hilarego Szpilowskiego, został zbudowany w latach 1798–1805 dla Konstantego Kruszyńskiego, a następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich. W czasie II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców. Misję odrestaurowania parku i pałacu w Nawrze, które latem 2022 zostały przez rodzinę Sczanieckich oficjalnie przekazane samorządowi województwa, marszałek Piotr Całbecki powierzył Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa, które przygotowało założenia programowe i funkcjonalne ośrodka. Obecnie trwają kompleksowe projektowe, które powinny się zakończyć w drugim kwartale 2023.
Szacowany koszt inwestycji to 40-50 milionów złotych, środki pochodzić będą z programu regionalnego (Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza) perspektywy 2021-2027.
Prace budowlane będą mogły się rozpocząć wiosną przyszłego roku. Planowane zakończenie inwestycji pod koniec roku 2026.
........
Projekt parku: Artur Cebula, Anna Kunkel Architekci
Wizualizacje parku: Patrycja Novák-Zemplińska
Projekt i wizualizacje pałacu: Pracownia Architektury „Studium”
Opracowanie koncepcji Muzeum Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich w Nawrze: dr Marek Rubnikowicz i zespół Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu
Założyciel, Architekt KWK Promes
Partner, Architekt Sud Architectes Polska
Współwłaściciel, Architekt Ultra Architects
Współwaściciel, Architekt Ultra Architects
Członek Zarządu, Współwłaściciel, Architekt RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektura + Urbanistyka
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects