×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Perła łódzkiej architektury odzyskuje dawny blask

  • Autor: UM Łódź
  • 11 maj 2018 16:14
  • Aktualizacja: 11 maj 2018 16:17
Całość prac ma się zakończyć w 2019 roku, a odnowiony obiekt będzie pełnił wielorakie funkcje użytkowe i kulturalne , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Trwa remont jednej z pereł łódzkiej architektury, czyli pałacu Steinertów przy ul. Piotrkowskiej 272 A/B, a właściwie całej nieruchomości, na której znajduje się pięć różnego typu zabytkowych obiektów.

REKLAMA

- Przez pół roku nie odnotowaliśmy większych przeszkód i prace przebiegają zgodnie z terminem, choć nie brakuje niespodzianek, np. w formie odkrycia starych witraży, fragmentów posadzek czy sztukaterii. Na razie trwają roboty rozbiórkowe, przy wzmocnieniu konstrukcji oraz na elewacji pałacu - powiedziała wicedyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Katarzyna Mikołajec.

Jak informuje kierownik budowy Marcin Kubiak z firmy Skanska, prace rozbiórkowe dotyczą dawnego budynku farbiarni i drukarni oraz wymiany dachu i stropu w starym domu Steinertów. Zabytkowy obiekt jest modernizowany pod okiem konserwatora zabytków, a cała posiadłość Steinertów pokazuje historię Łodzi przemysłowej w pigułce, gdyż posiadłość znanego rodu fabrykanckiego z Niemiec obejmuje stary dom tkaczy z lat 40. XIX wieku, wyremontowany już pałac Adolfa Steinerta przy ul. Piotrkowskiej 272 z drugiej połowy XIX wieku oraz unikatowy podwójny w założeniu niesymetryczny budynek pałacowy braci Steinertów - synów protoplasty Karola Gottlieba - zaprojektowany w stylu neorenesansu niemieckiego i zbudowany w latach 1909-1911.

- Na tym przykładzie dobrze widać, jak rozwijała się Łódź w XIX wieku i jak powstawały fabrykanckie fortuny - dodaje Aleksandra Sztuka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków UMŁ.

Całość prac ma się zakończyć w 2019 roku, a odnowiony obiekt będzie pełnił wielorakie funkcje użytkowe i kulturalne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie