REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pięć pomorskich miast dostało dotacje unijne na projekty rewitalizacyjne

  • Autor: PAP
  • 27 gru 2017 11:20
Pięć pomorskich miast dostało dotacje unijne na projekty rewitalizacyjne
fot. pixabay.com

Pięć pomorskich miejscowości - Kościerzyna, Chojnice, Czersk, Debrzno i Skarszewy - zrealizuje projekty rewitalizacyjne z dofinansowaniem z budżetu Unii Europejskiej. Wsparcie unijne na te przedsięwzięcia wyniesie łącznie ok. 35 mln zł.

REKLAMA

Umowy dotyczące udzielenia dotacji z UE na inwestycje między przedstawicielami zarządu województwa pomorskiego a włodarzami miast podpisano w piątek w Kościerzynie.

"Środki przekazane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na rewitalizację to ważny impuls rozwojowy dla tych obszarów miast, które dotychczas ze względu na występujące problemy społeczne, takie jak bezrobocie, ubóstwo, niesamodzielność mieszkańców oraz zniszczoną infrastrukturę ulegały degradacji" - poinformował rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Michał Piotrowski.

Łączna wartość projektów wszystkich pięciu miast wynosi niespełna 57,9 mln zł, z czego unijny wkład to ok. 35 mln zł.

W Kościerzynie zaplanowano rewitalizację Osiedla 1000-lecia, gdzie powstanie Centrum Integracji Społecznej, które realizować będzie kompleksowy program aktywizacji społeczno-zawodowej. Na miejscu będzie można skorzystać m.in. z doradztwa, szkoleń BHP, zajęć ABC przedsiębiorczości oraz szkoleń. Wyremontowanych ma zostać 26 budynków, rozwinięta zostanie infrastruktura drogowa i uporządkowane tereny zielone. Powstaną też place zabaw i ścianka do graffiti.

W Chojnicach dojdzie do rewitalizacji Dzielnicy Dworcowej. Ma tam być zbudowany obiekt na cele społeczne. W placówce realizowany będzie program wsparcia dla osób niesamodzielnych, seniorów i osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. Wprowadzony będzie m.in. system teleopieki. Ponadto inwestycja zakłada też m.in. renowacje i remonty elementów wspólnych w budynkach mieszkalnych wraz z zagospodarowaniem ich otoczenia.

W Czersku przeprowadzona zostanie przebudowa i remont części budynku dworca kolejowego na cele społeczne, w tym utworzenie Centrum "Reaktywacja", gdzie funkcjonować będzie placówka wsparcia dziennego dla rodzin. Projekt zakłada również m.in. budowę wielofunkcyjnego boiska sportowego.

W Debrznie jeden z zabytkowych budynków zostanie zaadaptowany na Centrum Usług Społecznych. Zagospodarowane zostanie również jego otoczenie, m.in. poprzez renowację historycznego muru i budowę baszty mającej pełnić funkcję punktu widokowego.

W Skarszewach zaplanowano rewitalizację Starego Miasta i Dworca PKP. W ramach inwestycji powstanie Centrum Wspierania Rodziny, które zapewni dzieciom opiekę, pomoc w nauce, organizację czasu wolnego, zabawę oraz zajęcia sportowe. W placówce odbywać się będą też warsztaty dla rodziców i seniorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie