REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Pierwsza miejska iluminacja zaprojektowana przez mieszkańców

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 gru 2016 12:17
Pierwsza miejska iluminacja zaprojektowana przez mieszkańców
fot. materiały prasowe

Bez żadnej przesady można powiedzieć, że takiej dekoracji nie ma nigdzie indziej na świecie. Park Miejski w Piastowie rozświetliła świąteczna iluminacja wybrana w konkursie, a zaprojektowana przez... siedmioletnią Wiktorię Mińko. Wymyślony przez nią renifer ze świata dziecięcej wyobraźni przeniósł się do rzeczywistości za sprawą firmy Multidekor, która na swój koszt wyprodukowała i zamontowała iluminację.

REKLAMA

Świąteczny konkurs został zorganizowany z okazji jubileuszu 90-lecia Piastowa i 20-lecia działającej w nim firmy Multidekor, a odbył się pod koniec listopada. Do udziału zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy Piastowa. Największą przychylność głosujących internautów i jury zyskała praca Wiktorii Mińko. Rysunek autorstwa siedmiolatki przedstawiał uśmiechniętego renifera na tle rozświetlonego gwiazdami nieba.

– Zainteresowanie konkursem cieszy, bo oznacza, że mieszkańcy chętnie angażują się w nasze inicjatywy i chcą mieć wpływ na swoje otoczenie – mówi Grzegorz Szuplewski, burmistrz Piastowa. – A trzeba przyznać, że Piastów ma spore tradycje w tym zakresie. Nawet obecna nazwa naszego miasta została w 1926 roku wyłoniona w drodze konkursu – podkreśla.

Wracając do tegorocznej iluminacji: wybranie rysunku to dopiero początek – żeby renifer Wiktorii mógł zamieszkać w Piastowie, do pracy przystąpili projektanci Multidekor.

– Przełożyliśmy rysunek na wzór dekoracji, przy czym tylko nieznacznie uprościliśmy linie, żeby zachować czytelność iluminacji – opowiada Olga Mościcka-Taras, dyrektor kreatywna  Multidekor, której zespół na podstawie projektu Wiktorii stworzył aluminiową konstrukcję, ozdobioną kolorowymi wężami świetlnymi z diodami eko-LED.

Efekty można już podziwiać w piastowskim parku. Fioletowe renifery o białym porożu na tle błękitnych gwiazd rozświetlają 14 latarni w Parku Miejskim pomiędzy ulicami 11 Listopada i Dworcową. Kilka z nich rozświetla okolice miejskiego lodowiska, a iluminację zaprojektowaną przez Wiktorię uzupełniają projekcje świąteczne na fasadzie Urzędu, a także świetliste dekoracje na dachu MOSiR.

– Już od dwudziestu lat projektujemy radość i rozświetlamy święta. Z okazji tego jubileuszu chcieliśmy zrobić coś wyjątkowego dla mieszkańców miasta, w którym na co dzień pracujemy –  podkreśla Tomasz Podogrocki, prezes Multidekor.  – I udało się. Powstała iluminacja, jakiej nie ma nikt inny na świecie. 

Rzeczywiście – sama dekoracja i sposób jej realizacji są wyjątkowe. Choć samorządy coraz częściej proszą o przygotowanie projektu dostosowanego do danej miejskiej przestrzeni, to wciąż przede wszystkim zamawiają gotowe, katalogowe wzory. Zdarzają się też konkursy, w których mieszkańcy wybierają spośród profesjonalnie przygotowanych projektów, ale po raz pierwszy zrealizowany został projekt przygotowany przez samych mieszkańców. Renifery Wiktorii podziwiać będzie można w piastowskim parku miejskim do końca stycznia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie