Malta House, poznański obiekt biurowy należący do funduszu zarządzanego przez REINO Partners, uzyskał certyfikację LEED EBOM – dla istniejących budynków (Existing Buildings: Operations & Maintenance), na najwyższym możliwym poziomie, „platinum”, z wynikiem 86 punktów. Jest to najlepszy wynik LEED EBOM w Polsce. Pracownia Pentagram Architekci była odpowiedzialna za architekturę biurowca.
W 2013 r. budynek, jako pierwszy w Poznaniu, a trzeci w Polsce, uzyskał LEED for Core&Shell również na poziomie „platinum”. Czyni to z Malta House pierwszy budynek w Polsce, który uzyskał podwójną Platynę LEED.
Certyfikat LEED EBOM potwierdza spełnianie przez Malta House najwyższych norm ekologicznych i jakości pracy w budynku. Budynek nie tylko jest bardziej oszczędny, ale zapewnia również wyższą jakość środowiska wewnętrznego, a jednocześnie minimalizuje swój wpływ na środowisko zewnętrzne.
- Inwestorzy oczekują biurowców ekologicznych, i jednocześnie przyjaznych użytkownikom, a których jakość jest potwierdzona prestiżowymi certyfikatami. Powoli stają się więc one standardem. LEED EBOM poświadcza najwyższą jakość utrzymania obiektu i jakości środowiska pracy, co bezpośrednio wpływa na samopoczucie pracowników i przekłada się na ich produktywność i stan zdrowia – powiedział Paweł Żuczek, menadżer ds. technicznych REINO Partners.
Malta House to nowoczesny budynek biurowy o powierzchni najmu ok 15.000 mkw wyposażony w szereg wydajnych energetycznie rozwiązań, które umożliwiły uzyskanie najwyższego poziomu certyfikacji. Free-cooling, wydajny energetycznie, sterowany przez BMS i zintegrowany z klimakonwektorami system HVAC wyposażony w regulatory VAV i czujniki CO2 czy woda deszczowa wykorzystywana do mycia garaży to tylko niektóre z zastosowanych rozwiązań ograniczających wpływ na środowisko naturalne i obniżających koszty utrzymania budynku.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnym elementów Malta House jest elewacja, a w szczególności wschodnia i zachodnia fasada w kształcie harmonii. Zaprojektowano ją tak, aby ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń i jednocześnie umożliwić widok na jezioro z bocznych skrzydeł budynku. Od północy płaska, w pełni przeszklona fasada, pozwala natomiast na maksymalne doświetlenie i niepowtarzalny widok na Jezioro Maltańskie.
- Cieszymy się z podwójnej ”platyny” i najwyższego wyniku w Polsce. Najważniejsze jest jednak to, że budynek zapewnia użytkownikom komfort pracy, chroniąc jednocześnie środowisko. Zrównoważony rozwój i rozwiązania przyjazne użytkownikom, które sprzyjają ich efektywności są dla nas podstawą zarządzania budynkami. Dlatego np. energia dostarczana do budynku pochodzi ze źródeł odnawialnych, a wyposażony w hot spot taras z widokiem na Maltę i panoramę Poznania jest przez cały rok dostępny dla wszystkich najemców. Mimo prestiżowego wyróżnienia, nie spoczywamy na laurach. Rozpoczęliśmy już projekt analizujący potencjalne dodatkowe oszczędności w zużyciu energii i zwiększeniu komfortu pracy przez rozbudowę i przeprogramowanie systemu BMS - podkreślił Paweł Żuczek.
Certyfikat LEED for Existing Buildings: Operations & Maintenance (LEED EBOM) przyznawany jest istniejącym budynkom. Ocenia on jakość utrzymania obiektu, jego oddziaływanie na użytkowników, czy innowacyjność w kontekście maksymalnej efektywności i minimalnego oddziaływania na środowisko. Co ważne, dotyczy on całego budynku, a nie tylko części wspólnych. Brane są zatem pod uwagę zarówno stosowane środki chemiczne, jakość serwisu sprzątającego, jak i urządzenia używane przez najemców. Sprawdza się optymalizację zużycia wody i energii, zarządzanie odpadami i wydajność recyklingu oraz to, czy kupowane produkty są przyjazne środowisku.
Proces certyfikacji obiektu przeprowadziła firma Gleeds Polska.
Prezes Zarządu, Współwłaściciel, Architekt-Partner APA Wojciechowski Architekci
Projektant, Członek Zarządu Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.
Projektant Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.
Prezes Zarządu, Projektant BULANDA MUCHA Architekci
Właściciel UGO architecture
Prezes, Generalny Projektant AGG – Architekci Grupa Grabowski Sp. z o.o.