REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Pierwszy budynek zbudowany w technologii druku 3D już z mieszkańcami

  • Autor: PAP
  • 06 lip 2018 13:50
fot. Fotolia

Pierwszy dom zbudowany w technologii druku 3D we francuskiej miejscowości Nantes został zasiedlony - podał serwis BBC. Do budynku o powierzchni 95 mkw. wprowadziła się pięcioosobowa rodzina.

REKLAMA

Wydrukowanie domu zajęło 54 godziny. Dalsze prace budowlane, polegające na wstawieniu okien, drzwi i położeniu dachu zajęły kolejne cztery miesiące. Koszt przedsięwzięcia to blisko 200 tys. euro, co - jak podkreśla serwis - jest kwotą o 20 proc. niższą niż ta, którą pochłonęłaby podobna konstrukcja wzniesiona tradycyjnymi metodami.

Budynek zaprojektowali i stworzyli naukowcy z uniwersytetu w Nantes pod kierownictwem profesora Benoit Fureta, a jego szkielet i ściany wykonał robot-drukarka BatiPrint3D. Robot użył specjalnych materiałów polimerowych, by zaizolować i ocieplić konstrukcję, której puste przestrzenie wypełniono następnie cementem.

Budynek o falistej formie i powierzchni 95 metrów kw. ma pięć sypialni i dużą przestrzeń centralną. Powstał przy współpracy m.in. z urzędem miasta.

Jak powiedział cytowany przez BBC Francky Trichet, odpowiedzialny w magistracie za kwestie technologiczne i innowacje, celem realizacji przedsięwzięcia było sprawdzenie, czy tego typu rozwiązania mają szansę przyjąć się w budownictwie i stanowić podstawę budownictwa komunalnego.

Zdaniem Tricheta projekt "zachwieje podstawami branży budowlanej". "Od dwóch tysięcy lat proces budowlany opierał się na niezmiennym schemacie. Chcieliśmy z tym zerwać" - powiedział.

Dom wzniesiono w ubogiej dzielnicy położonej w północnej części Nantes, częściowo z funduszy miejskich.

Wprowadzili się do niego Nordine i Nouria Ramdani z trójką dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie