×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pierwszy hotel w Polsce z certyfikatem LEED

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 maj 2014 09:33
Pierwszy hotel w Polsce z certyfikatem LEED
Baltic Park Molo, Zdrojowa Invest
Pierwszy hotel w Polsce z certyfikatem LEED

Zdrojowa Invest certyfikuje swoją flagową inwestycję w międzynarodowym systemie LEED. Baltic Park Molo w Świnoujściu będzie pierwszym kompleksem hotelowym w Polsce budowanym zgodnie z surowymi wytycznymi amerykańskiego certyfikatu

REKLAMA

Zdrojowa Invest podjęła decyzję o rozpoczęciu procesu certyfikacji części hotelowych kompleksu Baltic Park Molo i projekt został zarejestrowany do certyfikacji LEED. Deweloper zachwala, że jest to pierwszy w Polsce hotel zaprojektowany i budowany od podstaw zgodnie z wymaganiami LEED.

Ten największy na Wybrzeżu kompleks hotelowo-rekreacyjny powstający z myślą o gościach oczekujących luksusu będzie jednocześnie w minimalnym stopniu oddziaływać na środowisko naturalne. Pewnym wyzwaniem były wymogi kategoryzacyjne, które należało uwzględnić projektując 5-gwiazdkowy hotel. Architekci z pracowni Płaskowicki + Partnerzy Architekci skoncentrowali się na zrównoważonym zagospodarowaniu terenu; efektywności zużycia wody, energii, materiałów i zasobów naturalnych oraz jakości środowiska wewnętrznego.

W rezultacie powstanie budynek ekologiczny, odpowiedzialny oraz spełniający najwyższe standardy w zakresie ochrony środowiska i jakości użytkowania. Otwarcie pierwszego 5-gwiazdkowego hotelu z Aquaparkiem i promenadą zaplanowano na 2016 rok, a całego kompleksu z drugim hotelem i molo do 2020 roku.

Prowadzeniem procesu certyfikacji LEED dla kompleksu Baltic Park Molo zajmuje się arch. Rafał Schurma – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, wykładający na Uniwersytecie Harvard’a.
- Nowoczesna architektura to wyróżnik naszych hoteli. Dlatego tak ważnym dla nas jest połączenie dobrego projektu z lokalnymi elementami przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego, a umożliwi nam to certyfikat LEED. Przyszłość należy do budynków pasywnych i takim będzie powstający Baltic Park Molo. – podsumował Jan Wróblewski, Członek Zarządu Zdrojowa Invest.

Baltic Park Molo wyróżniać się będzie intuicyjną edukacją ekologiczną realizowaną poprzez „green building tour” oraz widocznymi gołym okiem rozwiązaniami prośrodowiskowymi, jak w 50 proc. zielone dachy czy lokalna roślinność. Komfort użytkowników przyjazny środowisku: stanowiska ładowania samochodów elektrycznych, udogodnienia dla rowerzystów w postaci parkingów rowerowych, przebieralni i prysznicy.

Zielona inteligencja to przede wszystkim zaawansowany technologicznie system zarządzania budynkiem, wysoka efektywność armatury sanitarnej (ok. 50 proc. oszczędność wody pitnej w stosunku do budynków standardowych wg EPA) oraz wykorzystanie wody deszczowej do nawadniania terenu ukrytym systemem drenaży. W Polsce obecnie jedynie 29 budynków może pochwalić się certyfikatem LEED – są to głównie wysokiej klasy biurowce, a wkrótce dołączy do nich Baltic Park Molo.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie