×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pierwszy odcinek krakowskiego premetra. Prace ruszą wiosną 2023 r.

  • Autor: UM Kraków
  • 30 sty 2023 14:11
Pierwszy odcinek krakowskiego premetra. Prace ruszą wiosną 2023 r.
Pierwszy odcinek krakowskiego premetra w 2025 r., fot. UM Kraków

Wiosną 2023 r., mają ruszyć prace związane z budową linii tramwajowej do Mistrzejowic. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, krakowianie pojadą nową linią tramwajową pod koniec 2025 r.

REKLAMA

  • To największy tego typu projekt PPP w Polsce.
  • Pierwsze prace związane z odcinkiem krakowskiego premetra mają ruszyć wiosną 2023 r.
  • Krakowianie mogą pojechać nową linią tramwajową pod koniec 2025 r.
  • Cała inwestycja jest warta 1,92 mld zł.

Podpisano umowę bezpośrednią, dotyczącą inwestycji IV etapu rozbudowy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Podpisana przez przedstawicieli władz Krakowa, wykonawcy – Gülermak i instytucji finansujących umowa finalizuje kilkuletnie prace dokumentacyjne i prace nad sfinansowaniem największego w Polsce projektu transportowego, realizowanego w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego - donosi oficjalny portal miejski Krakowa.

Projekt linii tramwajowej do Mistrzejowic to największe przedsięwzięcie transportowe w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. W ramach IV etapu rozbudowy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju powstanie 4,5-kilometrowa linia łącząca pętlę w Mistrzejowicach ze skrzyżowaniem ulic Meissnera i Lema – zaznacza prezydent Jacek Majchrowski.  

Torowisko przebiegać będzie od skrzyżowania al. Jana Pawła II z Lema i Meissnera, następnie w ciągu ulic: Meissnera, Młyńskiej, Lublańskiej, Dobrego Pasterza, Krzesławickiej, Bohomolca, ks. Jancarza aż do istniejącej pętli Mistrzejowice.

Cała inwestycja jest warta 1,92 mld zł.

Dzięki temu połączeniu czas dojazdu do centrum miasta skróci się o ok. 12 minut. Tramwaje na tej trasie będą mogły kursować pod koniec 2025 roku. Na trasie przewidziano m.in. tunel wraz z wielopoziomowym węzłem przesiadkowym w okolicy ronda Polsadu – wylicza prezydent Jacek Majchrowski

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie