
W Radomiu powstał pierwszy w tym mieście ogólnodostępny ogród sensoryczny ze strefami zapachu, dźwięku i barw. Ma to być miejsce relaksu, a także służyć m.in. terapii osób niepełnosprawnych, dzieciom z pobliskich przedszkoli i uczestnikom warsztatów terapii zajęciowej.
Ogród sensoryczny jest ogólnodostępnym miejscem relaksu. Przede wszystkim jednak ma służyć szeroko pojętej terapii dzieci z zaburzeniami przetwarzania polisensorycznego oraz m.in. wspieraniu edukacji ekologicznej oraz uzupełnianiu tradycyjnych form rehabilitacji. "Jestem przekonana, że będzie to ważne miejsce w procesie dydaktycznym i terapeutycznym" - powiedziała w czwartek podczas otwarcia ogrodu wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska.
W ogrodzie wyróżnione są strefy zapachu, dźwięku, dotyku, barw oraz ścieżki sensoryczne o różnych fakturach. Według dyrektorki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Renaty Żabickiej, ogrody sensoryczne mają wiele zalet. "Poprawiają sprawność fizyczną i zdrowie psychiczne. Mają też wpływ na umiejętności komunikacyjne i pobudzanie wszystkich zmysłów" - powiedziała dyrektorka. Dodała, że zalety ogrodnictwa potwierdzone są wieloma badaniami naukowymi i stały się podstawą do prowadzenia terapii zajęciowej opartej o naturę.
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy organizuje warsztaty ogrodnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Obejmują one m.in. zajęcia edukacyjne dla dzieci w zakresie działań ogrodniczych i plastycznych, poprzez praktyczną pracę w ogrodzie, poznawanie zasad uprawy ekologicznej, naukę wykorzystania warzyw i ziół ogrodowych do przygotowania posiłków. Uczestnicy warsztatów poznają też zasady projektowania ogrodu i tworzenia własnych rabat oraz kompozycji roślinnych.
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group
Architekt Autorska Pracownia Jacek Krenz
Założyciel Jednacz Architekci
Generalny projektant Perbo-Projekt