×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pierwszy ogród sensoryczny powstał w Radomiu

  • Autor: PAP
  • 09 wrz 2022 09:49
Pierwszy ogród sensoryczny powstał w Radomiu
Ogród sensoryczny jest ogólnodostępnym miejscem relaksu, fot. Unsplash

W Radomiu powstał pierwszy w tym mieście ogólnodostępny ogród sensoryczny ze strefami zapachu, dźwięku i barw. Ma to być miejsce relaksu, a także służyć m.in. terapii osób niepełnosprawnych, dzieciom z pobliskich przedszkoli i uczestnikom warsztatów terapii zajęciowej.

REKLAMA

  • Ogród sensoryczny został założony przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy al. Grzecznarowskiego w Radomiu.
  • Placówka ta zgłosiła swój projekt do budżetu obywatelskiego i uzyskała duże poparcie radomian.

Ogród sensoryczny jest ogólnodostępnym miejscem relaksu. Przede wszystkim jednak ma służyć szeroko pojętej terapii dzieci z zaburzeniami przetwarzania polisensorycznego oraz m.in. wspieraniu edukacji ekologicznej oraz uzupełnianiu tradycyjnych form rehabilitacji. "Jestem przekonana, że będzie to ważne miejsce w procesie dydaktycznym i terapeutycznym" - powiedziała w czwartek podczas otwarcia ogrodu wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska.

W ogrodzie wyróżnione są strefy zapachu, dźwięku, dotyku, barw oraz ścieżki sensoryczne o różnych fakturach. Według dyrektorki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Renaty Żabickiej, ogrody sensoryczne mają wiele zalet. "Poprawiają sprawność fizyczną i zdrowie psychiczne. Mają też wpływ na umiejętności komunikacyjne i pobudzanie wszystkich zmysłów" - powiedziała dyrektorka. Dodała, że zalety ogrodnictwa potwierdzone są wieloma badaniami naukowymi i stały się podstawą do prowadzenia terapii zajęciowej opartej o naturę.

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy organizuje warsztaty ogrodnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Obejmują one m.in. zajęcia edukacyjne dla dzieci w zakresie działań ogrodniczych i plastycznych, poprzez praktyczną pracę w ogrodzie, poznawanie zasad uprawy ekologicznej, naukę wykorzystania warzyw i ziół ogrodowych do przygotowania posiłków. Uczestnicy warsztatów poznają też zasady projektowania ogrodu i tworzenia własnych rabat oraz kompozycji roślinnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie