REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Pierwszy przystanek "wiedeński" w Poznaniu

  • Autor: propertydesign.pl
  • 08 kwi 2014 14:34

Poznań to kolejne polskie miasto, które doceniło rozwiązanie tzw. przystanków wiedeńskich. Obecnie trwają intensywne prace przy budowie jednego z nich. Głównym celem przystanku "wiedeńskiego" jest ułatwienie wymiany pasażerskiej i poprawa bezpieczeństwa.

REKLAMA

Przystanek wiedeński na Gwarnej będzie pierwszym tego typu rozwiązaniem w stolicy Wielkopolski. Budowa przystanku to koszt ok. 300 tysięcy złotych. Poznaniacy będą mogli z niego skorzystać prawodopodobnie pod koniec maja. W bieżącym roku mają powstać kolejne tego typu przystanki, szczegółowa lokalizacja jeszcze nie jest znana.

Przystanek wiedeński to rodzaj przystanku tramwajowego, który po raz pierwszy zrealizowano w stolicy Austrii. Podniesiona zostaje jezdnia w rejonie przystanku do poziomu chodnika. Powstaje wysepka, dzięki temu łatwiejsze jest dojście i wsiadanie do tramwaju, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo pieszych - samochody zmuszone będą zwolnić przed przystankiem.

W Polsce przystanki wiedeńskie są tak naprawdę nowym i mało popularnym rozwiązaniem. Kilka powstało m.in. we Wrocławiu, w Krakowie, w Szczecinie oraz w Warszawie. Ich budowa wiąże się z wysokimi kosztami, więc prawdopodobnie tego typu przystanków w Polsce nie przybędzie szybko.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie