REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Piesi górą w Gdańsku

  • Autor: PAP
  • 09 kwi 2018 09:20
Piesi górą w Gdańsku
fot. Fotolia

W 2019 r. powstanie w Gdańsku przejście naziemne przez ul. Wały Jagiellońskie na wysokości Bramy Wyżynnej, które dodatkowo połączy zabytkową część miasta z budowanym na terenie Targu Siennego i Targu Rakowego kompleksem handlowo-usługowym Forum Gdańsk.

REKLAMA

Przejście naziemne dla pieszych zostanie wytyczone obok powstałego w latach 70. ub. wieku tunelu, który nadal będzie pełnił swoją funkcję.

Prace projektowe i inwestycyjne potrwają około 12 miesięcy. To oznacza, że piesi będą mogli skorzystać z nowego przejścia w drugim kwartale 2019 r. Koszt prac projektowych jest szacowany na 100 tys. zł, a prac inwestycyjnych na ok. 800-900 tys. zł.

W miejscu, gdzie ma powstać przejście, w ciągu doby przejeżdża obecnie ok. 65 tys. pojazdów.

Inżynier ruchu w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni Tomasz Wawrzonek podkreślił, że opracowując koncepcję budowy nowego przejścia założono dwa podstawowe kryteria: bezpośrednie dotarcie z niego do przystanków tramwajowych, oraz utrzymanie istniejącego rozwiązania tj. zatrzymywanie się na tych przystankach dwóch składów tramwajów jednocześnie.

"Założyliśmy, że podział światła na nowym przejściu dla pojazdów będzie taki: 23-25 sekundy światła czerwonego oraz 115-117 sekund światła zielonego. Oznacza to, że przepustowość dla aut na poziomie ok 3300 pojazdów na godzinę. Oznacza to, że naszej ocenie nie ma zagrożenia, że to nowe przejście w jakiś znaczący sposób wpłynie na utrudnienie ruchu samochodów na tym odcinku" - zapewnił Wawrzonek.

W sobotę na konferencji prasowej prezydent Gdańska Paweł Adamowicz mówił, że "od kilku lat w Polsce trwa debata na temat relacji między pieszymi a zmotoryzowanymi mieszkańcami". "W Europie Zachodniej ta debata odbyła się znacznie wcześniej. Nowy i dobry trend to odzyskanie miasta dla ruchu pieszego. To jest sposób na ożywienie europejskich miast" - powiedział.

Z inicjatywą uruchomienia przejścia dla pieszych wyszedł klub Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska (W RMG zasiada 22 radnych PO oraz 12 radnych PiS - PAP).

Forum Gdańsk to kompleks handlowo-usługowy powstający na około 6 hektarach, przez który przebiega Kanał Raduni. Inwestycja prowadzona jest w formule partnerstwa prywatno-publicznego miasta Gdańsk i międzynarodowego koncernu Multi Development BV. Prace przy budowie Forum są na ukończeniu. Poza sklepami, restauracjami i kinami, w ich ramach powstaje nowy układ drogowy, w tym węzeł przesiadkowy Gdańsk-Śródmieście.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie