REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Piętnaście miast na Pomorzu wyda na rewitalizację 245 mln zł

  • Autor: PAP
  • 10 lis 2017 10:05
fot. pixabay.com

Piętnaście miast na Pomorzu, m.in. Słupsk, Lębork, Malbork, Gniew i Ustka wyda na rewitalizację na swoim terenie 245 mln zł, z czego 153 mln zł pochodzi z funduszy UE – zarząd województwa rozstrzygnął konkursy dla projektów rewitalizacyjnych.

REKLAMA

Rzecznik Prasowy urzędu marszałkowskiego województwa pomorskiego, Michał Piotrowski poinformował w czwartek, że zarząd województwa pomorskiego rozstrzygnął konkursy dla zintegrowanych projektów rewitalizacyjnych, dofinansowanych ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. "Ze względu na ograniczone środki wsparcie otrzyma obecnie 15 z 20 pozytywnie zaopiniowanych projektów" - podał. Dofinansowanie otrzymają: Słupsk, Lębork, Kościerzyna, Malbork, Czarne, Czersk, Chojnice, Kwidzyn, Gniew, Debrzno, Miastko, Ustka, Starogard Gdański, Skarszewy, Nowy Staw. Łączna kwota dotacji to 153 mln zł, a całkowity koszt realizowanych projektów to 245 mln zł.

W przypadku pojawienia się dodatkowych środków (głównie w postaci oszczędności inwestycyjnych przy realizacji projektów) dofinansowanie otrzymają też: Brusy, Nowy Dwór Gdański, Człuchów, Pelplin i Bytów.

Rewitalizacja w miastach ma objąć zarówno inwestycje w zakresie infrastruktury jak i działania społeczne. Np. Słupsk w ramach projektu o wartości 76,5 mln zł planuje zrealizować zarówno przebudowę dróg, remont ulic i kamienic oraz budowę nowego teatru, jak również utworzyć Dom Sąsiedzki, Psychologiczną Poradnię Rodzinną i uruchomić nowoczesny system teleopieki.

W Skarszewach np. planowane jest odnowienie ulic Starego Miasta i dworca oraz utworzenie Centrum Wsparcia Rodziny, które ma oferować pomoc psychologiczną, terapeutyczną i prawną.

W czerwcu zostały podpisane umowy o przyznaniu dofinansowania na przeprowadzenie kompleksowej rewitalizacji wybranych dzielnic w Gdyni, Tczewie, Wejherowie i Kartuzach. Projekty o łącznej wartości ponad 115 mln zł (w tym dofinansowanie unijne to ponad 86 mln zł) zostaną zrealizowane na obszarach o łącznej powierzchni ponad 513 ha zamieszkałych przez prawie 28 tys. osób. Celem projektów rewitalizacyjnych jest zatrzymanie pogłębiającej się marginalizacji społecznej dzielnic oraz degradacji budynków i infrastruktury. Na terenach, na których przeprowadzona zostanie rewitalizacja występują m.in. wysokie bezrobocie, ubóstwo, ogniska patologii i wykluczenia społecznego.

Natomiast ponad 120 mln zł (w tym ponad 76 mln zł pochodzi z UE) ma kosztować rewitalizacja zaniedbanych obecnie obszarów Gdańska, m.in. Nowego Portu, Dolnego Miasta, Biskupiej Górki i Oruni. Działania mają być prowadzone na obszarze o łącznej powierzchni ponad 500 ha, zamieszkałym przez ok. 35 tys. osób. Projekty będą realizowane w latach 2018-2023. Planowany jest np. remont prawie 120 budynków wspólnot mieszkaniowych oraz 52 budynków komunalnych. Kompleksową opieką, m.in. psychologiczną, opiekuńczą i terapeutyczną na rewitalizowanych obszarach ma być objętych prawie 250 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie