×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Piotr Bujanowski już z umową na opracowanie architektoniczne izby pamięci

  • Autor: UM Warszawa
  • 25 wrz 2018 12:55
  • Aktualizacja: 25 wrz 2018 12:56
fot. Fotolia

Władze Warszawy podpisały umowę ze zwycięzcą konkursu na opracowanie architektoniczne izby pamięci, w której pomieszczona zostanie ekspozycja dokumentująca rolę i zagładę cywilnych mieszkańców stolicy, w czasie okupacji niemieckiej, a zwłaszcza podczas powstania warszawskiego.

REKLAMA

Na Cmentarzu Powstańców Warszawskich, po ekshumacjach z terenu całego miasta, pochowano ponad 100 tys. osób. W przeważającej większości są to cywilni mieszkańcy Woli zamordowani przez Niemców w pierwszych dniach powstania. Cześć pochowanych ma swoje groby z nazwiskiem, ale prochy bardzo dużej części pogrzebane są anonimowo pod kurhanem zwieńczonym pomnikiem Polegli Niepokonani. W tym grobie znajduje się kilka ton szczątków osób, których nie udało się zidentyfikować. Cmentarz na Woli jest największym cmentarzem wojennym w Polsce i jednym z największych w Europie.

Odpowiadając na prośbę Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza Armii Krajowej, przewodniczącej Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy i honorowej obywatelki Warszawy, prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz w 2014 r. podjęła decyzję o wyodrębnieniu z istniejącego wokół cmentarza parku terenu, aby na nim mógł powstać pawilon-muzeum dokumentujący rzeź Woli i zagładę ludności cywilnej miasta.

Podpisana umowa z architektem Piotrem Bujanowskim mówi o opracowaniu do sierpnia 2019 r. dokumentacji projektowo-przetargowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Izba pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli – prace przygotowawcze”.  Cała inwestycja ma być ukończona w grudniu 2020 r.

Cmentarz Powstańców Warszawskich

Teren nekropolii, mogiły oraz pomnik Polegli Niepokonani przeszedł gruntowny remont (2014 r.). Cmentarz wojenny jest w gestii wojewody, ale miasto na prace przeznaczyło 800 tys. zł. Co roku 1 sierpnia na cmentarzu odbywają się rocznicowe uroczystości związane z wybuchem powstania warszawskiego. Są poświęcone pamięci poległych cywilnych mieszkańców stolicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie