×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Piotr Gliński: prace nad odbudową Pałacu Saskiego idą zgodnie z harmonogramem

  • Autor: PAP
  • 01 kwi 2023 09:13
  • Aktualizacja: 05 kwi 2023 16:00
Piotr Gliński: prace nad odbudową Pałacu Saskiego idą zgodnie z harmonogramem
Pałac Saski w Warszawie zostanie odbudowany zgodnie z zewnętrznym kształtem z 31 sierpnia 1939 r., fot. mat. pras.

Prace nad odbudową Pałacu Saskiego są na właściwym etapie, czyli są zgodne z harmonogramem – powiedział w piątek w Radiu Wrocław wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

REKLAMA

  • Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej zakłada przywrócenie historycznych gmachów w formie z sierpnia 1939 r.
  • 22 marca br. rozpisano konkurs architektoniczny na odbudowę całego kompleksu na który składają się Pałac Saski, Pałac Brühla i kamienice przy ul. Królewskiej w Warszawie.
  • Oddanie do użytku gmachów zaplanowane jest na 2030 r.
  • Odbudową kompleksu zajmuje się spółka Pałac Saski.

Szef resortu kultury w piątek przebywa we Wrocławiu. Odwiedził wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

W wywiadzie udzielonym Radiu Wrocław Gliński mówił m.in. o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Szef resortu kultury powiedział, że prace na tą inwestycją są na właściwym etapie, "czyli są zgodne z harmonogramem".

- Udało nam się ogłosić konkurs architektoniczny zgodnie z harmonogramem, mimo że nie jest to łatwe, bo to jest teren, który nie należy do nas. To jest teren miejski - mówił.

Wicepremier powiedział też, że trwają przygotowania do prac archeologicznych. - To są skomplikowane rzeczy, ale te badania w tym roku na pewno ruszą. Chodzi o badania pod tymi budynkami, gdzie dotychczas nie były badania przeprowadzane. Przede wszystkim, jeżeli chodzi o Pałac Brühla, to spodziewamy się tam, co tu dużo mówić, rewelacji, ponieważ to jest teren, który nie był badany archeologicznie nigdy. Zawsze w takich sytuacjach mamy naprawdę artefakty niebywałe - mówił.

Gliński był również pytany o odzyskiwanie zaginionych podczas wojny dzieł sztuki. - Prowadzimy w tej chwili 130 postępowań restytucyjnych w 15 krajach świata, więc co chwila coś wpada. Mogę powiedzieć, że ostatnio odzyskaliśmy obraz bardzo znanego polskiego malarza. To będzie na pewno, poprzez nazwisko tego malarza, coś atrakcyjnego. Z drugiej strony dopiero co dwa tygodnie temu była taka sytuacja, że pracownik pojechał na pierwsze rozmowy do Niemiec, ws. odzyskania pewnego obrazu i tam się okazało, że jest okazja, że ten obraz natychmiast może być oddany. Po prostu pani przyniosła obraz na rozmowy - opowiadał wicepremier wskazując, że obraz jest już w konsulacie polskim w Monachium.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie