Piotrków Trybunalski rezygnuje z plastikuportalsamorzadowy.pl - 29-07-2019 13:17


Urząd Miasta w Piotrkowie Trybunalskim rezygnuje z plastikowych butelek i produktów jednorazowego użytku. To samo robią również wszystkie podległe mu jednostki.

Jak informuje piotrowski urząd miasta z magistratu i wszystkich jednostek podległych miastu znikną produkty plastikowe jednorazowego użytku, w tym butelki, kubki, talerzyki czy mieszadła do napojów. Zostaną one zastąpione alternatywnymi produktami, m.in. ze szkła oraz papieru.

- Robimy kolejny krok w kierunku ekologii. Troska o ochronę środowiska i zdrowe człowieka musi być obecnie jednym z priorytetowych działań samorządu - podkreśla prezydent miasta Krzysztof Chojniak.

Zmiany mają być wprowadzane sukcesywnie, w miarę wyczerpania się obecnych "zapasów". Jak informuje ratusz już na najbliższej sesji rady miasta radni nie będą mieli już dostępnej wody w butelkach plastikowych. Będzie ona serwowana ze specjalnego dystrybutora.

Piotrków Trybunalski jest kolejnym miastem, które zdecydowało się rozstać z plastikiem w samorządowych instytucjach. Jako pierwszy uczynił to Wałbrzych, gdzie zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto obowiązuje już od 1 maja. Później tym samym tropem poszły m.in. ratusze w Poznaniu, Gdyni, Płocku, Warszawie i części stołecznych dzielnic, urząd Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii, małopolski urząd marszałkowski, a to na pewno jeszcze nie koniec. Kilka tygodni temu radni Ustki przyjęli uchwałę ustalającą dla burmistrza kierunki działania polegające na „podjęciu wszelkich możliwych, koniecznych i prawnie dopuszczalnych działań dążących do wyeliminowania z użycia m.in.: pojemników , naczyń i kubków plastikowych w Urzędzie Miasta Ustka, jednostkach miejskich, jednostkach oświatowych i innych instytucjach zależnych”.

Więcej na -> portalsamorzadowy.pl