W 2018 roku na terenie województwa wielkopolskiego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizowały pięć stacji i siedem przystanków. Obecnie trwa budowa nowych obiektów m.in. w Koninie i Kole, które mają zapewnić podróżnym lepszy dostęp do kolei w regionie.
Zbigniew Wolny z zespołu prasowego PKP PLK poinformował PAP, że w mijającym, 2018 roku, na terenie województwa wielkopolskiego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizowały pięć stacji; podróżni zyskali lepszą obsługę na stacjach w Obornikach Wielkopolskich, Rogoźnie, Budzyniu, Chodzieży i Dziembówku.
"Po przebudowie perony są wyższe, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie zapewniają bezpieczne poruszanie się po peronach także po zmroku. Zamontowane zostały nowe ławki, wiaty i tablice informacyjne. Czytelne oznakowanie ułatwia orientację na stacjach" - wskazał Wolny.
Jak dodał, w 2018 roku PKP PLK zmodernizowały również siedem przystanków w regionie m.in. w Rożnowie, Parkowie na linii z Poznania do Piły oraz w Ostrówkach i Miliczu na tej samej trasie.
Obecnie trwa także budowa nowych obiektów m.in. w Koninie i Kole, które zapewniają lepszy dostęp do kolei w regionie. Podróżni wygodniej wsiadają z nowych peronów, komfortowe dojścia na pociąg zapewnią wkrótce windy, pochylnie i ścieżki naprowadzające.
"PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą również bieżące prace utrzymaniowe na peronach. W województwie wielkopolskim ustawiono 77 nowych tablic, 13 wiat i 19 gablot w Garkach i Daniszynie oraz 48 ławek. Dzięki inwestycjom prowadzonym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. korzystanie z kolei staje się lepiej dostępne dla wszystkich pasażerów" - podkreślił Wolny.
Jak wskazał, w mijającym roku w całej Polsce PLK zmodernizowały ponad 200 peronów. Tłumaczył, że bezpieczeństwo oraz wyższy komfort obsługi zapewnia likwidacja barier architektonicznych i przystosowanie obiektów dla wszystkich podróżujących koleją. "Zmodernizowane stacje i przystanki są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Ułatwienia w komunikacji docelowo stanowić będą windy, pochylnie, odpowiednie oznakowania i ścieżki naprowadzające ze specjalną wypukłą fakturą" - poinformował Wolny.
współwłaściciel JSK Architekci
Współwłaściciel i Prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne
Założyciel, Architekt Nizio Design International
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki
Architekt Kazimierski i Ryba sp.j.