×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

PKP odmieniły dworzec w Zajezierzu. Z dbałością o historyczne detale

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 05 wrz 2022 12:31
  • Aktualizacja: 05 wrz 2022 12:34
PKP odmieniły dworzec w Zajezierzu. Z dbałością o historyczne detale
Dworzec w Zajezierzu otwarty dla podróżnych, fot. PKP

Zrewitalizowany z dbałością o historyczne detale i dostosowany do współczesnych oczekiwań pasażerów – taki jest w pełni zmodernizowany dworzec Zajezierze koło Dęblina.

REKLAMA

  • 5 września br. otwarto dla podróżnych dworzec Zajezierze koło Dęblina.
  • Przebudowę wykonała firma Texom,
  • Koszt inwestycji wyniósł ok. 8,82 mln zł brutto.

Przebudowa dworca została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Stanowiący ciekawą formę architektoniczną budynek dworca w Zajezierzu, znajdujący się przy linii kolejowej Radom – Dęblin, powstał w 1921 roku i jest obiektem zabytkowym, wpisanym do gminnej ewidencji zabytków.

Odzyskano pierwotnego wyglądu dworca

W ramach inwestycji budynek dworca został poddany gruntownej modernizacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i z użyciem najnowszych materiałów stosowanych w budownictwie, pozwalających na minimalizowanie kosztów eksploatacji i maksymalizację efektywności wykorzystania obiektu. Ze względu na wartości architektoniczno-historyczne budynku ingerencja w strukturę zewnętrzną obiektu była ograniczona. Polegała ona na renowacji oraz odtworzeniu pierwotnego wyglądu dworca, zwłaszcza dachu i detali architektonicznych. W czasie prac budowlanych wykonano rozbiórkę wtórnego wiatrołapu, zlikwidowano lukarny (element architektoniczny doświetlający poddasze), odtworzone zostały także zwieńczenia środkowego ryzalitu wraz z pokryciem. Na pozostałej połaci dachu odtworzono lukarny z półokrągłymi oknami oraz wszystkie iglice, łącznie z kominowymi.

Dworzec Zajezierze k. Dęblina to ciekawy przykład drewnianej architektury dworcowej z początku XX wieku, fot. PKP
Dworzec Zajezierze k. Dęblina to ciekawy przykład drewnianej architektury dworcowej z początku XX wieku, fot. PKP

Metamorfozę przeszło także wnętrze budynku – zmieniły się układ oraz funkcje pomieszczeń. Na pierwszym piętrze mieści się przestrzeń obsługi pasażerów, w której znajdują się ogrzewana poczekalnia, ogólnodostępne toalety, strefa przygotowana z myślą o najmłodszych podróżujących koleją. W poczekalni znajdą się także miejsca przygotowane do montażu dwóch automatów z napojami i przekąskami. Drugie piętro zostało pozostawione jako nieużytkowe, natomiast na parterze dworca znalazły się pomieszczenia techniczne, ochrony obiektu oraz serwerownia.

Dzięki zakończonej inwestycji zabytkowy dworzec w Zajezierzu stał się nie tylko wizytówką tej miejscowości, ale przede wszystkim obiektem nowoczesnym, komfortowym i przyjaznym środowisku. Jestem przekonany, że będzie on doskonale służyć mieszkańcom i wszystkim, którzy udadzą się z niego w podróż koleją – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Otwarcie dworca w Zajezierzu to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy kolejnej małej miejscowości zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką Zajezierza oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Radomia i Dęblina. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dzięki przebudowie budynek dworca jest również bardziej ekologiczny, fot. PKP
Dzięki przebudowie budynek dworca jest również bardziej ekologiczny, fot. PKP

Dworzec Zajezierze k. Dęblina to ciekawy przykład drewnianej architektury dworcowej z początku XX wieku. To jednocześnie kolejny obiekt, który udało się nam otworzyć dla podróżnych po modernizacji w województwie mazowieckim. Cieszy mnie to, że w Polsce przybywa zabytkowych i jednocześnie nowoczesnych dworców, które spełniają współczesne standardy obsługi podróżnych – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dworzec Zajezierze k. Dęblina jest w pełni dostosowany do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym również osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wśród nich są nie tylko pasażerowie z niepełnosprawnościami, ale także osoby starsze oraz podróżujący z małymi dziećmi i dużym bagażem. W przestrzeni pasażerskiej wyeliminowane zostały wszelkie bariery architektoniczne, takie jak progi czy wąskie przejścia. Na dworcu znalazły się również takie udogodnienia jak tablice z mapami dotykowymi obiektów, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz wyświetlacze z informacjami o godzinach kursowania pociągów.

Bardziej ekologiczny dworzec

Dzięki przebudowie budynek dworca jest również bardziej ekologiczny. Pracę urządzeń i instalacji w obiekcie nadzoruje system inteligentnego zarządzania budynkiem (Building Management System), który odpowiada m.in. za optymalizację zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej. Dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa dworzec wyposażono również w nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.

W ramach inwestycji uporządkowano i zagospodarowano na nowo teren wokół budynku dworca. Pojawiły się nowa droga dojazdowa umożliwiająca zawrócenie oraz miejsce do parkowania dla osób z niepełnosprawnościami i kiss&ride. W bezpośrednim sąsiedztwie dworca znalazła się wiata rowerowa wraz ze stojakami dla jednośladów. Zamontowano także nowe elementy małej architektury, takie jak ławki i kosze na śmieci oraz tablicę multisensoryczną z planem dworca, znajdującą się przy wejściu głównym do budynku.

Przebudowa dworca kolejowego Zajezierze koło Dęblina zrealizowana została w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a przebudowę wykonała firma TEXOM Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Koszt inwestycji to 8,82 mln zł brutto.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie