REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

PKP PLK chcą nowego przystanku kolejowego nad Jeziorem Mucharskim

  • Autor: PAP
  • 17 maj 2022 13:26
PKP PLK chcą nowego przystanku kolejowego nad Jeziorem Mucharskim
fot. shutterstock

Nowy przystanek - Dąbrówka Jezioro Mucharskie powstanie na trasie kolejowej między Skawiną i Suchą Beskidzką. Ogłoszono już przetarg. Przystanek ma być gotowy pod koniec 2023 r.

REKLAMA

"Na linii nr 97 ze Skawiny do Żywca wybudowany zostanie nowy przystanek Dąbrówka Jezioro Mucharskie. Dodatkowe miejsce zatrzymania się pociągu zwiększy dostępność do kolei i możliwości podróży ekologicznym środkiem transportu. PKP PLK ogłosiły przetarg w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" - powiedziała Dorota Szalacha.

Jak podała, rozpoczęcie prac planowane jest na pierwszy kwartał, a zakończenie w czwartym kwartale przyszłego roku. "Peron zostanie wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Jasne oświetlenie pomoże w orientacji także po zmroku. Udogodnieniem dla osób o ograniczonych możliwości będą pochylnie i ścieżki naprowadzające. Powstanie też parking" - poinformowała Szalacha.

Przedstawicielka PKP PLK dodała, że w województwie małopolskim, rządowy program przystankowy obejmie sześć inwestycji z listy podstawowej. Zrealizowane zostaną w Wolbromiu, Zatorze, Pisarach, Dąbrówce, a także dwa przystanki w Nowym Sączu. Ogłoszono już przetargi na budowę w Zatorze i w Wolbromiu.

Szalach oznajmiła, że zasadniczym celem rządowego programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki.

Zaplanowane inwestycje umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na budowę lub modernizację przystanków kolejowych, a także tworzenie miejsc parkingowych dla pasażerów. W rządowym programie uwzględniono w sumie 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie