×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

PKP PLK kończą modernizację stacji kolejowych Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów

  • Autor: PAP
  • 17 lis 2022 14:34
PKP PLK kończą modernizację stacji kolejowych Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów
PKP PLK kończą modernizację stacji kolejowych Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów, fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe kończą modernizację stacji Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów, wykonywaną w ramach przebudowy trasy średnicowej biegnącej przez centrum miasta. Dla podróżnych nowe perony zostaną udostępnione z początkiem grudnia br.

REKLAMA

  • PKP Polskie Linie Kolejowe kończą modernizację stacji Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów.
  • Przebudowa linii średnicowej Kraków Główny Towarowy - Rudzice jest najważniejszym przedsięwzięciem na terenie krakowskiego węzła kolejowego.
  • Wartość inwestycji przekracza 1,2 mld zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi 194,9 mln euro.

Jak poinformował w czwartek Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK, kończący się właśnie ostatni etap prac polega na modernizacji torów na odcinku Kraków Płaszów - Kraków Bieżanów oraz montażu sieci trakcyjnej. Dodatkowy trzeci tor zwiększy możliwości przewozów między Płaszowem i Bieżanowem, a tym samym na krakowskim węźle kolejowym.

"Maksymalny możliwy zakres prac wykonano bez dodatkowych zmian w ruchu pociągów. Nowych zabezpieczeń wymaga wywieszenie przewodów trakcyjnych. Prace energetyków łączą się z czasowymi zmianami w organizacji połączeń" - zapowiedział przedstawiciel PLK.

W związku z tym od 21 listopada do 5 grudnia pociągi Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej SKA1 na odcinku Kraków Główny - Wieliczka zostaną zastąpione komunikacją autobusową. Zmiana ta została zaplanowana i ujęta w obowiązującym rozkładzie jazdy. Informacje są dostępne na stacjach i przystankach, w portalu pasażera, a także w pociągach.

Przebudowa linii średnicowej Kraków Główny Towarowy - Rudzice jest obecnie najważniejszym przedsięwzięciem na terenie krakowskiego węzła kolejowego. Wartość inwestycji przekracza 1,2 mld zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi 194,9 mln euro.

Dobiegające końca prace modernizacyjne linii średnicowej polegają na zastąpieniu dwoma nowymi, 850-metrowymi estakadami nasypu ziemnego biegnącego przez centrum Krakowa, od ul. Kopernika do ul. Miodowej, i wybudowaniu na nich czterech torów. Kończy się też budowa trzech równoległych mostów kolejowych na Wiśle - dwa z nich zostały już oddane do użytku - pierwszy w maju 2020 r., a drugi - w czerwcu br.

Powstają także przystanki kolejowe Kraków Grzegórzki przy Hali Targowej i Kraków Złocień. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w połowie przyszłego roku.

W sumie PLK przebudowują odcinek torów o długości 20 km. Po zakończeniu inwestycji pociągi pojadą z prędkością 160 km/h, a w centrum Krakowa - 100 km/h.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie