×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

PKP PLK ogłosiły przetargi na dwa przystanki kolejowe w Krakowie

  • Autor: PAP
  • 14 lut 2023 12:33
PKP PLK ogłosiły przetargi na dwa przystanki kolejowe w Krakowie
PKP PLK ogłosiły przetargi na dwa przystanki kolejowe w Krakowie, fot. shutterstock

Przetargi na budowę dwóch nowych przystanków Kraków Kościelniki i Kraków Przylasek ogłosiły PKP Polskie Linie Kolejowe. Zgodnie z planami powstaną one do końca 2024 r. w ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych.

REKLAMA

Jak poinformował we wtorek Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK, dwa nowe krakowskie przystanki powstaną przy linii kolejowej nr 95, aby skomunikować z koleją Nową Hutę i okoliczne miejscowości.

Przystanek Kraków Kościelniki będzie zlokalizowany w sąsiedztwie skrzyżowania ul. Igołomskiej i ul. Czeczeńskiej. W ramach inwestycji wybudowane będą dwa dwustumetrowe perony, wyposażone w system nagłośnienia, wiaty, ławki i tablice informacyjne. Linia kolejowa w tym miejscu przebiega nasypem, dlatego wykonawcy prac wybudują także bezpieczne dojścia do peronów. Ułatwieniem dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się mają być pochylnie. Przy peronach i chodnikach zainstalowane będzie energooszczędne oświetlenie w technologii LED.

Trzy kilometry na południe od przystanku Kraków Kościelniki powstanie przystanek Kraków Przylasek. Będą na nim dwa perony w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Rzepakowej, do których mają prowadzić ciągi komunikacyjne i ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących.

- Przystanek zlokalizowany będzie niedaleko Przylasku Rusieckiego - coraz popularniejszego miejsca letniego wypoczynku. Dzięki niemu zwiększy się dostęp do kolei dla mieszkańców wschodniej części Nowej Huty, a krakowianie chcący wypocząć nad wodą zyskają możliwość szybkiego dojazdu pociągiem - wskazał przedstawiciel PLK.

Cytowany w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wskazał, że w Krakowie są realizowane "bezprecedensowe projekty kolejowe, które poprawiają komfort podróży i skracają czas przejazdu". "Dodatkowe przystanki, wybudowane dzięki wsparciu rządu, zagwarantują wygodny dostęp do pociągu kolejnym mieszkańcom Krakowa" - zaznaczył.

Jak przypomniał w komunikacie prezes PKP PLK Ireneusz Merchel, zarządca infrastruktury kolejowej konsekwentnie poprawia dostęp do kolei w stolicy Małopolski. Przypomniał, że w ostatnich latach powstały przystanki w Opatkowicach, Złocieniu i Bronowicach. Zapowiedział, że w całej Małopolsce w ramach rządowego programu przystankowego powstanie w sumie dziewięć nowych przystanków, m.in. w Pisarach, Nowym Sączu czy Dąbrówce. Z przystanków Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki podróżni mogą już korzystać od grudnia 2022 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie