REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

PKP PLK przywrócą kolejne przystanki na linii Kielce – Busko-Zdrój

  • Autor: PAP
  • 03 lis 2022 10:50
PKP PLK przywrócą kolejne przystanki na linii Kielce – Busko-Zdrój
PKP PLK przywrócą kolejne przystanki na linii Kielce – Busko-Zdrój, fot. shutterstock

Perony na pięciu stacjach i przystankach linii kolejowej Kielce – Busko-Zdrój zostaną zmodernizowane – poinformowała w czwartek spółka PKP PLK. Koszt prac wyniesie ponad 22 mln zł. Dzięki nim mieszkańcy m.in. Nidy po ponad 18 latach ponownie będą mogli korzystać z kolei w codziennych podróżach.

REKLAMA

Jak przekazały w czwartek PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., zmodernizowane zostaną perony na pięciu stacjach i przystankach: Brzeziny, Kije, Nida, Stawiany Pińczowskie i Grochowiska. W przypadku trzech ostatnich oznaczać to będzie powrót pociągów pasażerskich po ponad osiemnastu latach.

Wykonawcą robót będzie Przedsiębiorstwo Budowlane Invest sp. z. o.o. Łączna wartość inwestycji na pięciu przystankach to 22,4 mln zł. Zakończenie prac w tych miejscach jest zaplanowane na koniec 2023 r.

"Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego dzięki Programowi Przystankowemu skorzystają ze zmodernizowanej infrastruktury kolejowej oraz odzyskają możliwości podróży koleją. Zwiększamy dostępność komunikacyjną i komfort kolejowych podróży dla wszystkich pasażerów. Taki jest cel programu, na który polski rząd przeznaczył miliard zł" - powiedział cytowany w komunikacie Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ireneusz Merchel podkreślił, że z myślą o podróżnych spółka buduje i przebudowuje przystanki i stacje w całej Polsce.

"Również w województwie świętokrzyskim przystanki Brzeziny, Kije, Nida, Stawiany Pińczowskie i Grochowiska zapewnią łatwiejsze korzystnie z kolei. Takie działanie umożliwi Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 - 2025" - zaznaczył.

Na wszystkich przystankach zaplanowano budowę nowych, wyższych niż dotychczas peronów, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przewidziano wiaty, ławki, czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Dostęp do peronów, szczególnie osobom o ograniczonej możliwości poruszania, ułatwią pochylnie oraz przebudowane chodniki. Parkingi samochodowe i stojaki rowerowe umożliwią mieszkańcom łączenie podróży różnymi środnikami transportu. Energooszczędne lampy LED oświetlą teren i zapewnią lepszą orientację także po zmroku.

"Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" na liście podstawowej w województwie świętokrzyskim obejmuje łącznie dziewięć lokalizacji. Od czerwca pociągi regionalne wróciły na przystanek Dębska Wola i stację Włoszczowice.

PKP PLK modernizują także perony w Małogoszczu i Rykoszynie na linii Kielce - Częstochowa. Zakończenie tych robót zaplanowano na przyszły rok.

Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych ma przyczynić się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwić pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie