×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

PKP PLK zbudowały wiadukt w Mikołowie

  • Autor: PAP
  • 01 wrz 2022 14:55
PKP PLK zbudowały wiadukt w Mikołowie
fot. shutterstock

Nowy wiadukt w centrum Mikołowa oddały do użytku PKP Polskie Linie Kolejowe. Dzięki temu przywrócono w czwartek wstrzymywany okresowo na czas prac ruch pociągów aglomeracyjnych z Katowic m.in. do Rybnika i Raciborza na odcinku Katowice – Orzesze.

REKLAMA

  • Jak wynika z czwartkowego komunikatu PKP Polskich Linii Kolejowych, pociągi na linii Katowice - Rybnik kursują już po nowym wiadukcie w Mikołowie nad ul. Konstantego Prusa.
  • Obiekt o konstrukcji w formie łuku ma prawie 18 m długości i 28 m szerokości.
  • Wartość prac to 12 mln zł ze środków budżetowych.
  • Zakończenie prac zaplanowano w IV kw. 2022 r.

Po wiadukcie mogą bezpiecznie kursować cięższe, niż dotąd pociągi, a poszerzenie drogi pod obiektem usprawni komunikację drogową w mieście.Prace przy przebudowie wiaduktu rozpoczęły się z końcem kwietnia br. i były prowadzone etapami. Najpierw stary obiekt o szerokości ok. 9 m został rozebrany, a pociągi kursowały po tymczasowej konstrukcji, co pozwoliło na utrzymanie ruchu kolejowego przez stację Mikołów. W tym czasie wybudowano przyczółki.

Kolejnym etapem było nasuwanie przęsła, dowiezionego na plac budowy. Ten etap prac miał miejsce 19 sierpnia br. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii prac czas realizacji zadania skrócono do czterech miesięcy. Przy tradycyjnych metodach mogłyby potrwać nawet rok. Następnie na obiekcie ułożono trzy tory i zamontowano sieć trakcyjną. Potem zdemontowano tymczasową konstrukcję.

Efektem prac są sprawniejsze i bezpieczne przejazdy pociągów. Jednocześnie poprawi się komunikacja drogowa w centrum Mikołowa. Jak zaznaczyły PLK, pod wiaduktem zostanie zbudowana znacznie szersza, niż dotąd droga z chodnikiem i drogą rowerową.

Urząd Miasta Mikołowa i Zakład Inżynierii Miejskiej modernizują wyjazd spod wiaduktu i skrzyżowanie ulic Wyzwolenia z Rybnicką. W tym miejscu powstanie rondo, które upłynni ruch. Pod wiaduktem przebiegać będą 4 pasy drogowe, obustronne chodniki i ścieżka rowerowa. Zamknięcie ruchu dla samochodów potrwa do 1 października br.

Ruch kolejowy był w tym miejscu wstrzymywany wiosną, z końcem kwietnia do końca maja - na czas rozbiórki starego wiaduktu. Z okazji skorzystano, aby odnowić perony w Łaziskach Górnych na tej samej linii. Następna przerwa w ruchu pociągów miała miejsce od 22 sierpnia do 31 sierpnia.

Podróżni korzystali z zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Katowice - Orzesze Miasto. Niektóre pociągi jechały zmienioną trasą przez Tychy, Wyry i Łaziska Średnie.

PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą zadanie pn. "Przebudowa wiaduktu kolejowego w km 8,862 linii kolejowej nr 140 Katowice Ligota - Nędza" w ramach projektu "Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej". Wartość prac to 12 mln zł ze środków budżetowych. Zakończenie prac zaplanowano w IV kw. 2022 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie